កូនៗមិនមែនជាកូនជ្រូកសន្សំលុយនោះទេ បញ្ឈប់តំណគ្រួសារធ្វើជាបន្ទុកដល់ពួកគេ ពេលដែលអ្នកចាស់ទៅ
ការរស់នៅប្រកបដោយភាពសប្បាយរីករាយនៅពេលឈានដល់វ័យចំណាស់ប្រកបដោយផាសុកភាពនិងភាពស្ងប់ស្ងាត់ដោយគ្មានបន្ទុកហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាក្តីស្រមៃរបស់មនុស្សគ្រប់គ្នា។ ហើយរឿងដែលសំខាន់ជាងនេះទៅទៀតនោះគឺ ការមើលឃើញកូនៗទទួលបាននូវភាពជោគជ័យនៅក្នុងជីវិតរបស់ពួកគេនាពេលអនាគត ក៏ជាសុភមង្គលនៅក្នុងជីវិតរបស់ឪពុកម្តាយនាពេលចូលនិវត្តន៍ផងដែរ។ ប៉ុន្តែតើក្តីស្រមៃរបស់យើងប្រាកដថានឹងអាចក្លាយជាការពិតដូចបំណងប្រាថ្នាដែរឬទេ ខណៈដែលគ្រួសារ
ផ្សេងៗជាច្រើនសុទ្ធតែមានតម្រូវការខុសៗគ្នា ហើយហានិភ័យជាច្រើនសុទ្ធតែអាចកើតឡើងគ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែងដែលយើងមិនអាចដឹងមុននោះ?
យោងតាមទិន្នន័យ MISI (សន្ទស្សន៍ទស្សនៈវិនិយោគិនមេនូឡាយហ្វ៍) លើកទី 10 ការសន្សំប្រាក់សម្រាប់ការអប់រំគឺជាអាទិភាពទីមួយរបស់ឪពុកម្តាយ ឬវិនិយោគិននៅក្នុងការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ។ ការសន្សំប្រាក់សម្រាប់ការអប់រំមានចំនួនខ្ពស់បំផុត ក្រៅពីការសន្សំប្រាក់សោធនចូលនិវត្តន៍ និងសម្រាប់ការចំណាយលើការមើលថែសុខភាព។ ចំណុចដែលគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍មួយទៀតនោះគឺ ប្រជាជន
សុខចិត្តជំពាក់បំណុលគេរហូតដល់ 28% សម្រាប់ការបម្រុងប្រាក់ទុកដាក់សម្រាប់ការអប់រំរបស់កូនៗខណៈដែល 34% ផ្សេងទៀតសម្រាប់ទ្រទ្រង់ដល់ការរស់នៅរបស់ខ្លួន។
ខណៈដែលទិន្នន័យនៃ MISI (សន្ទស្សន៍ទស្សនៈវិនិយោគិនមេនូឡាយហ្វ៍) លើកទី 6 បង្ហាញថាមានតែប្រជាជនចំនួន 5.34% ប៉ុណ្ណោះដែលមានផែនការប្រាក់សោធន ឬប្រមាណតែ 3.3 លាននាក់នៅក្នុងចំណោមប្រជាជន 120 លាននាក់នៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលបានគិតគូរដល់ជីវិតនាវ័យចំណាស់ របស់ខ្លួន។ នេះគឺជាចំនួនតិចតួចណាស់ ហើយឱកាសក្នុងការធ្លាក់ក្នុងស្ថានភាពមេគ្រួសារមានឪពុកម្ដាយចាស់ និងកូនក្នុងបន្ទុកគឺនៅមានច្រើន ពោលគឺ នេះជាស្ថានភាពមួយដែលកូនៗរបស់យើងត្រូវជួយផ្គត់ផ្គង់ប្រាក់កាក់ដល់ឪពុកម្តាយចាស់ចូលនិវត្តន៍ផង និងត្រូវបំពេញតម្រូវការក្នុងជីវិត និងគ្រួសារផ្ទាល់ខ្លួនផង។
ប្រជាជនភាគច្រើននៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ីបានក្លាយជាមេគ្រួសារមានឪពុកម្ដាយចាស់ និងកូនក្នុងបន្ទុក ដោយសារតែកត្តាផ្សេងៗគ្នាជាច្រើន។ កត្តាដ៏សំខាន់មួយគឺកង្វះចំណេះដឹងអំពីផែនការហិរញ្ញវត្ថុក៏ដូចជាផលិតផលវិនិយោគដ៏ត្រឹមត្រូវសម្រាប់ពេលអនាគតដែលជាសេចក្ដីត្រូវការដ៏ចាំបាច់របស់ខ្លួន។ លើសពីនេះទៀត នេះបានក្លាយទៅជាទំនៀមទម្លាប់ ​និងជារឿងធម្មតាទៅហើយក្នុងប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលមនុស្សម្នាក់ត្រូវផ្តល់លុយកាក់ផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារផ្ទាល់ខ្លួនផង និងឪពុកម្តាយរបស់ខ្លួនផងនោះ។ ស្ថានភាពបែបនេះនៅតែបន្តកើតឡើងនៅក្នុងសង្គមរបស់យើង ហើយហាក់ដូចជាមិនមានការផ្លាស់ប្ដូរឱ្យល្អប្រសើរនោះឡើយ។
ដល់ពេលដែលឪពុកម្តាយត្រូវផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិតរបស់ខ្លួនហើយ ពីព្រោះថាកូនៗមិនមែនជាកូនជ្រូកសន្សំលុយរបស់ខ្លួននោះទេ។ កូនៗគ្មានកាតព្វកិច្ចត្រូវរ៉ាប់រងលើថ្លៃចំណាយទៅលើការរស់នៅ នាពេលដែលឪពុកម្តាយចូលដល់វ័យចាស់ជរានោះទេ។ លើសពីនេះទៀត ឪពុកម្តាយមិនគួររំពឹង “ការសងគុណ” ពីកូនៗសម្រាប់ការចំណាយ និងបំណុលទាំងអស់ដែលខ្លួនមានដោយសារតែចិញ្ចឹមបីបាច់កូនៗឡើយ។ ពីព្រោះថាយើងជាឪពុកម្ដាយចង់មើលឃើញកូនៗរបស់យើងទទួលបានជោគជ័យនាពេលអនាគត ហើយមានជីវិតរស់នៅប្រកបដោយសុភមង្គលជាមួយគ្រួសាររបស់ពួកគេ។
កត្តាដែលធ្វើឱ្យយើងក្លាយជាមេគ្រួសារមានឪពុកម្ដាយចាស់ និងកូនក្នុងបន្ទុកនេះ អាចលុបបំបាត់បាននាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ តាមរយៈការលើកកម្ពស់ឱ្យសាធារណៈជនមានចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងសិក្សាស្វែងយល់បន្ថែមអំពីការរៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងទាន់ពេលវេលាតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។ ជំហានបន្ទាប់ អ្នកត្រូវស្វែងរកព័ត៌មានអំពីផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុ និងការវិនិយោគដែលសមស្របទៅនឹងតម្រូវការ និងសមត្ថភាពរបស់អ្នក។ សូមចងចាំជានិច្ចថាត្រូវបន្ថែមសមាសធាតុការពារនៅក្នុងផែនការហិរញ្ញវត្ថុរបស់អ្នកជានិច្ច ដើម្បីអាចឱ្យអ្នករស់នៅដោយភាពស្ងប់ចិត្តដើម្បីសមតាមក្ដីស្រមៃ និងបំណងប្រាថ្នារបស់ខ្លួន ដោយមិនចាំបាច់មានការព្រួយបារម្ភអំពីហានិភ័យផ្សេងៗដែលអាចកើតឡើងនៅក្នុងជីវិតរបស់អ្នកនោះឡើយ។ ប្រសិនបើត្រូវការ សូមពិគ្រោះជាមួយទីប្រឹក្សា ហិរញ្ញវត្ថុ ឬភ្នាក់ងារធានារ៉ាប់រងរបស់អ្នកដើម្បីទទួលបានដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដ៏ត្រឹមត្រូវសម្រាប់
អ្នក។
កត្តាសំខាន់មួយទៀតនោះ គឺឪពុកម្តាយគួរតែផ្តល់ការអប់រំផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់កូនៗរបស់ខ្លួនចាប់ពីពេលដែលពួកគេនៅតូច ដូចជា ការសន្សំប្រាក់ ការវិនិយោគ ធានារ៉ាប់រង និងការរៀបចំផែនការ
ហិរញ្ញវត្ថុជាដើម ក្នុងគោលបំណងដើម្បីឱ្យពួកគេស៊ាំតាំងពីតូចជាមួយនឹងរឿងហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាមានការយល់ដឹងអំពីរបៀបគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រើប្រាស់លុយកាក់ឱ្យបានត្រឹមត្រូវនៅក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេចាប់តាំងពីពេលនៅក្មេងតទៅ។
យើងគួរតែធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីធានាថា កូនៗរបស់យើងអាចក្លាយជាមនុស្សជំនាន់ក្រោយដែលមានចំណេះជ្រៅជ្រះអំពីហិរញ្ញវត្ថុ អាចរស់នៅប្រកបដោយភាពសប្បាយរីករាយនៅក្នុងជីវិត ដោយមានការការពារផ្នែកហានិភ័យផ្សេងៗនៅក្នុងជីវិតដោយផលិតផលធានារ៉ាប់រងត្រឹមត្រូវ ព្រមទាំងអាចកាត់ផ្ដាច់លែងឱ្យកូនៗរបស់យើងធ្លាក់ចូលទៅក្នុងវដ្ដក្លាយជាគ្រួសារដែលមានឪពុកម្ដាយចាស់ និងកូនក្នុងបន្ទុកទៀត។
មេនូឡាយហ្វ៍បានពាំនាំមកនូវផលិតផលធានារ៉ាប់រងជាច្រើនប្រភេទសម្រាប់ជ្រើសរើស ដូចជា ធានារ៉ាប់រង ធានារ៉ាប់រងសុខភាព ធានារ៉ាប់រងអប់រំ ធានារ៉ាប់រងវិនិយោគ និងគម្រោងប្រាក់សន្សំសម្រាប់ចូលនិវត្តន៍ជាដើម។

Enjoying the old days comfortably and quietly without being burdened with financial problems is everyone's dream. What's more, seeing children succeed in their future lives, also completes the happiness of parents' lives in retirement. However, can our dreams be sweetly realized in the midst of various family and household needs, coupled with various risks of life that can come anytime and anywhere?
According to the 10th MISI (Manulife investor Sentiment Index) data, educational savings are the top priority of parents or investors in managing finances. Educational savings occupy even the highest portion in addition to pension savings and health costs. Another interesting fact, people are willing to owe 28% allocated for children's education while the other 34% for lifestyle.
Meanwhile, the 6th MISI (Manulife investor Sentiment Index) data shows that only 5.34% of people already have a pension plan or only about 3.3 million of the 120 million population in Indonesia who have thought about their old age. This number is very small and has the opportunity to trigger more sandwich generation phenomena. A condition, where our children will have to help finance parents who have entered retirement and at the same time also have to meet the needs of their own lives and families.
Kids aren't piggy banks, break the Sandwich generation chain!
Sandwich Generation is experienced by most people in Indonesia due to various factors. One of the main things is the lack of knowledge about financial planning as well as the right investment products for the future as needed. In addition, it has become a tradition and commonplace in Indonesia when one finances family and parents simultaneously. This condition continues to repeat itself in our society and seems to be an unbroken one.
It's time for parents to change the idea that a Child Is Not a Piggy Bank. Children are under no obligation to bear the cost of parental living in the future. In addition, parents cannot expect a "return" on all the costs and liabilities they have incurred for children. Let the children succeed in the future while living happily with their families.
This Sandwich Generation chain should be cut off right now with public awareness to be financially literate and learn more about proper financial planning as early as possible. Next step, find information about financial and investment products that suit your needs and abilities. And, always remember to add an element of protection in our financial planning so that we can live quietly to achieve our dreams and aspirations without having to worry about the various risks of life that may occur. If needed, consult your financial advisor or insurance agent to help you provide the right financial solution.
It is also no less important, parents should provide financial education to the baby early on, such as saving, investing, insurance, and financial planning. The goal is for them to be familiar with the topic of finance while understanding how to manage the right finances and implement them in their daily lives from an early age.
Let's make sure children can be the next generation of financially savvy people, can enjoy life in the midst of various risks of life protected by the right insurance products, as well as the disconnection of the Sandwich Generation chain circle.
Manulife comes with a variety of insurance products to choose from, such as Insurance, health insurance, education insurance, investment insurance, and also retirement savings.