វាជារឿងធម្មតាទេដែលលោកអ្នកមានអារម្មណ៍សោកសៅ តានតឹង ច្របូកច្របល់ ភ័យខ្លាច ឬខឹងក្នុងកាលៈទេសៈបែបនេះ។ និយាយជាមួយមនុស្សដែលលោកអ្នកទុកចិត្ត អាចជួយបាន។ ទាក់ទងទៅមិត្តភក្តិ និងក្រុមគ្រួសាររបស់អ្នក។
លោកអ្នកត្រូវតែនៅផ្ទះរក្សារបៀបរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អ - រួមមានរបបអាហារត្រឹមត្រូវ ការគេង លំហាត់ប្រាណ និងទំនាក់ទំនងជាមួយមនុស្សជាទីស្រលាញ់នៅផ្ទះតាមរយៈអ៊ីមែលនិងទូរស័ព្ទជាមួយក្រុមគ្រួសារនិងមិត្តភក្តិផ្សេងទៀត។
កុំប្រើប្រាស់ ការជក់បារី ផឹកស្រា ឬថ្នាំដទៃទៀតដើម្បីដោះស្រាយអារម្មណ៍របស់អ្នក។ បើលោកអ្នកមានអារម្មណ៍ធុញថប់សូមពិគ្រោះជាមួយបុគ្គលិកសុខាភិបាល ឬអ្នកផ្តល់មតិយោបល់ផ្សេងៗ។ ប្រសិនបើចាំបាច់ ត្រូវមានផែនការច្បាស់លាស់ពីកន្លែងដែលត្រូវទៅ និងរបៀបស្វែងរកជំនួយសម្រាប់តម្រូវការសុខភាពផ្លូវកាយនិងផ្លូវចិត្ត។
សូមទទួលយកអ្វីដែលជាការពិត។ សូមប្រមូលព័ត៌មានដែលនឹងជួយវាយតម្លៃហានិភ័យរបស់លោកអ្នកដើម្បីឱ្យលោកអ្នកត្រៀមការប្រុងប្រយ័ត្នឲ្យបានត្រឹមត្រូវ។ សូមស្វែងរកពត៌មានដែលមានប្រភពគួរឱ្យទុកចិត្ត អាចជឿទុកចិត្តបានដូចជាគេហទំព័ររបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក ឬទីភ្នាក់ងារសុខភាពសាធារណៈក្នុងតំបន់ ឬក្រសួងសុខាភិបាល
កំណត់ការព្រួយបារម្ភ និងភាពវង្វេងស្មារតីដោយកាត់បន្ថយពេលវេលាដែលលោកអ្នក និងក្រុមគ្រួសារចំណាយពេលមើល ឬស្តាប់ការផ្សាយព័ត៌មានដែលអ្នកយល់ថាអាចធ្វើអោយលោកអ្នកពិបាកចិត្ត។
សូមចាប់ផ្តើមប្រើប្រាស់ជំនាញដែលអ្នកបានប្រើក្នុងអតីតកាលដែលបានជួយអ្នកក្នុងការគ្រប់គ្រងស្ថានភាពលំបាកណាមួយនៃជីវិតអ្នកដើម្បីជួយអ្នកក្នុងការគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ក្នុងគ្រាលំបាកកំឡុងពេលមានការផ្ទុះវីរុស COVID-19 នេះ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមទាក់ទងទៅមន្ទីពេទ្យដែ្លនៅជិតលោកអ្នកបំផុត ឬក្រសួងសុខាភិបាលតាមរយៈលេខទូរស័ព្ទដូចខាងក្រោម៖

It is normal to feel sad, stressed, confused, scared or angry during a crisis. Talking to people you trust can help. Contact your friend and family.
You must stay at home, maintain a healthy lifestyle – including proper diet, sleep, exercise and social contacts with loved ones at home and by emails and phone with other family and friends.
Don’t use smoking, alcohol or other drugs to deal with your emotions. If you feel overwhelmed, talk to health worker or counsellor. Have a plan, where to go and how to seek help for physical and mental health needs if required.
Get the facts. Gather information that will help you accurately determine your risk so that you can take reasonable precautions. Finដ a creditable source you can trust such as WHO website or a local or state public health agency
Limit worry and agitation by lessening the time you and your family spend watching or listening to media coverage that you perceive as upsetting.
Draw on skills you have used in the past that have helped you to manage previous life’s adversities and use those skills to help you manage your emotions during the challenging time of this outbreak.