ជីវិតរស់នៅក្នុងទីក្រុងដែលមានភាពមមាញឹកខ្លាំង ធ្វើការងារចាប់ពីម៉ោង 9 ព្រឹកដល់ 5 ល្ងាច ពេលខ្លះមានកិច្ចប្រជុំភ្លាមៗ ឬត្រូវបំពេញទស្សនកិច្ចការងារក្នុងរយៈពេលវែង សុទ្ធតែជាបញ្ហាប្រឈម ដែលកាត់បន្ថយពេលវេលាជួបជុំគ្រួសាររបស់លោកអ្នក។ ការធ្វើឲ្យមនុស្សជាទីស្រឡាញ់របស់លោកអ្នកមានសុខភាពល្អ និងសុភមង្គល ប្រៀបបានទៅនឹងកីឡារត់ម៉ារ៉ាតុងនៅក្នុងជីវិតរបស់យើងដូច្នោះដែរ ហើយដើម្បីជួយលោកអ្នកសម្រេចគោលដៅនេះយើងសូមពាំនាំមកនូវគន្លឹះចំនួន 5 យ៉ាងដែលអាចធានាបានថាគ្រួសាររបស់លោកអ្នកតែងតែអាចជួបជុំគ្នាជានិច្ច។
មានការលើកឡើងថា គូស្វាមីភរិយាវ័យក្មេងភាគច្រើនមានការលំបាកក្នុងការបែងចែកពេលវេលាធ្វើការងារ និងពេលវេលាជួបជុំគ្រួសារ។ ពេលខ្លះ យើងពិតជាមានការលំបាកខ្លាំងក្នុងការលៃលក ពេលវេលាដ៏មានតម្លៃរបស់យើងដើម្បីឈប់សម្រាកពីការងារដើម្បីធ្វើដំណើរកម្សាន្ត និងសម្រាកវិស្សមកាលជុំគ្រួសារនោះ ប៉ុន្តែក៏មានកន្លែងជាច្រើនដែលលោកអ្នកអាចទៅកម្សាន្តលេង និងទទួលយកបទពិសោធន៍នៅចុងសប្ដាហ៍ផងដែរ ដូច្នេះលោកអ្នកមិនចាំបាច់ត្រូវតែធ្វើដំណើរទៅកម្សាន្តនៅទីកន្លែងឆ្ងាយៗ ឬចំណាយប្រាក់ច្រើនទៅលើដំណើរកម្សាន្តរយៈពេលខ្លីនោះទេ។
គ្រាន់តែការធ្វើដំណើរកម្សាន្តធម្មតាក៏ផ្ដល់បទពិសោធន៍ដ៏ល្អអស្ចារ្យសម្រាប់អ្នកគ្រប់គ្នាទៅហើយ ចុះទម្រាំតែការចេញឆ្ងាយពីទីក្រុងដ៏មមាញឹកដើម្បីទៅធ្វើដំណើរកម្សាន្តបន្ទូរអារម្មណ៍ និងស្រូបយកខ្យល់បរិសុទ្ធដ៏បំព្រងទៀតនោះ ប្រាកដជាក្លាយជាពេលវេលាដ៏សប្បាយរីករាយមិនអាចបំភ្លេចសម្រាប់ក្រុមគ្រួសាររបស់លោកជាក់ជាមិនខាន។
ការនិយាយអំពីការធ្វើដំណើរកម្សាន្តជាលក្ខណៈគ្រួសារ និងស្រូបយកខ្យល់អាកាសបរិសុទ្ធការធ្វើសកម្មភាពនៅខាងក្រៅជាមួយនឹងគ្រួសារ គឺជាឱកាសមួយដ៏អស្ចារ្យដែលធ្វើឲ្យគ្រួសារមួយកាន់តែទទួលបានសុខភាពល្អ និងមានសុភមង្គល។
មិនថាសកម្មភាពកម្សាន្តនោះជាការកម្សាន្តនៅតាមសួនច្បារ កាជិះរទេះនៅតាមជនបទ ឬការធ្វើដំណើរឡើងភ្នំកាត់តាមព្រៃនោះទេ ការធ្វើដំណើរកម្សាន្តទៅខាងក្រៅ នឹងជួយឲ្យលោកអ្នកដកឃ្លាពីការសិក្សា ការធ្វើការងារ ចរាចរណ៍ដ៏ចង្អៀត។ ជាមួយនឹងការឡើងភ្នំ ការជិះរទេះ ឬការដើរ ជាមួយគ្រួសារ ក៏អាចជួយដុតបំផ្លាញកាឡូរីចេញពីក្នុងខ្លួនយើងផងដែរ។
ប្រសិនបើលោកអ្នកមិនមានពេលវេលាធ្វើដំណើរកម្សាន្តទៅខាងក្រៅញឹកញាប់ទេនោះ ជម្រើសល្អផ្សេងទៀត គឺលោកអ្នកអាចចំណាយពេលវេលាទៅលើសកម្មភាពដែលគ្រួសារទាំងមូលអាចជួបជុំគ្នា ទោះបីជាមិនមែនជាសកម្មភាពហាត់ប្រាណក៏ដោយ។ សកម្មភាពទាំងនោះអាចជា ការលេង
ហ្គេម ហ្គេមលើក្ដារ មើលខ្សែភាពយន្ត ឬមើលកម្មវិធីទូរទស្សន៍ ជាដើម។
យើងឃើញមានការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មជាច្រើនអំពីរបៀបដែល Nintendo Wii និង Xbox Kinect អាចផ្ដល់ភាពសប្បាយរីករាយដល់គ្រួសារទាំងមូល។ ប្រសិនបើលោកអ្នកគឺជាអ្នកចូលចិត្តលេងហ្គេមបែបបុរាណ លោកអ្នកអាចលេខហ្គេម Monopoly ឬ Twister គ្រប់កម្រិតទាំងអស់ក៏បាន។
នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ជាមួយនឹងសេវាដូចជា Netflix និង Iflix គ្រួសារទាំងមូល អាចចំណាយពេល
ទស្សនាខ្សែភាពយន្តល្បីៗជាមួយគ្រួសារ។
ការវិនិយោគលើការអប់រំប្រកបដោយគុណភាពសម្រាប់កុមារ គឺជាការត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ឲ្យពួកគេទទួលបានជីវិតរស់នៅប្រកដោយគុណភាពសម្រាប់ថ្ងៃអនាគត។ នៅពេលកូនរបស់លោកអ្នករៀននៅថ្នាក់បឋមសិក្សា លោកអ្នកអាចរំឮកឲ្យពួកគេខំប្រឹងរៀនឲ្យពូកែ លោកអ្នកនឹងទិញនំឲ្យពួកគេញ៉ាំ។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះដែរ ឪពុកម្ដាយគ្រប់រូប ត្រូវចំណាយលើការសិក្សាបន្ថែមសម្រាប់កូនៗរបស់ពួកគេ មិនថាក្នុងទម្រង់ជាការបង់ថ្លៃសិក្សាបន្ថែម ឬសៀវភៅយោង។
គោលបំណងចំពោះការចំណាយនេះ គឺដើម្បីផ្ដល់ជូនកុមារនូវមាគ៌ាក្នុងការទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព។ កុមារពូកែ មានឱកាសខ្ពស់ក្នុងទទួលបានអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅក្នុងគ្រឹះស្ថានអប់រំល្បីៗមានគុនភាពខ្ពស់ ដោយជួយកាត់បន្ថយបន្ទុកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ឪពុកម្ដាយរបស់ពួកគេផងដែរ។ ប៉ុន្តែ មិនមែនមានន័យថា ឪពុកម្ដាយគ្រប់រូបមិនចាំបាច់សន្សំប្រាក់ទុកសម្រាប់បង់ថ្លៃសិក្សានៅថ្នាក់សាកលវិទ្យាល័យរបស់កូនៗរបស់ពួកគាត់នោះទេ ដោយសារតែ
អាហារូបករណ៍មិនមែនអាចទទួលបានគ្រប់ៗគ្នានោះទេ។
ការធានារ៉ាប់រងមិនត្រូវការការគិតគូរច្រើនពេកនោះទេ។ ការធានារ៉ាប់រងសុខភាពសម្រាប់សមាជិកគ្រួសារទាំងមូល គឺជាចំណុចដំបូងគេបង្អស់ដែលគូស្វាមីភរិយា គួរយកមកពិភាក្សាគ្នា មុនពេលដែលចាប់ផ្ដើមពិភាក្សាអំពីការបង្កើតគ្រួសារ។ ពេលខ្លះ គ្រាន់តែគ្រោះថ្នាក់ ឬជំងឺតែមួយមុខអាចធ្វើឲ្យសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសាររបស់លោកអ្នកមានបញ្ហាធ្ងន់ធ្ងរបាន។ នៅពេលលោកអ្នកបានទិញប័ណ្ណសន្យារ៉ាប់រងសម្រាប់គ្រួសាររបស់ខ្លួន លោកអ្នកអាចបន្តដំណើរជីវិតទៅមុខ និងអាចរស់នៅដោយក្ដីរីករាយជាមួយនឹងគ្រួសារដោយពុំមានកង្វល់ផ្លូវចិត្តអ្វីឡើយ។

The fast-paced city life, your 9-to-5 job, last-minute meetings and long business trips are challenges that limit the time with your family. Keeping your loved ones healthy and happy is a life-long marathon, so here are 5 tips to ensure that your family is always a solid unit.
It’s a given that most young couples struggle to balance their working lives with family time. This can make it hard to take valuable time off for the whole family to spend on trips and vacations. However, there are many places that can be visited and fully experienced in the span of a weekend, so you don’t have to travel too far or spend that much on a short getaway.
The journey itself can be a great bonding experience for everyone. Plus, getting some fresh air away from a busy city can be incredibly therapeutic for the whole family.
Speaking of family outings and fresh air, doing something outdoors with the whole family is always a great opportunity to keep health and happiness levels up.
Whether it’s a simple picnic at the park, a trek in the countryside or even a hiking trip through the jungle, going outside will break the mundane cycle of school, work, and traffic jams. With hiking, trekking or jogging, the family comes together, and collectively burns a few calories as well.
If you really can’t make it outdoors that often, it might be a good idea to invest in a hobby that the whole family can partake in regardless of fitness levels. It can be gaming consoles, board games, movies or TV shows.
We have seen countless ads about how the Nintendo Wii and Xbox Kinect can cater to the whole family. If you are more of a traditional gamer, you can play the many versions of Monopoly or Twister instead. Nowadays with streaming services like Netflix and Iflix available, the whole family can binge watch shows together.
Investing in a quality education for your children is paving the way for them to lead quality lives themselves. From primary school, kids need to be constantly reminded what lies in store for them if they excel in their studies. At the same time, parents should invest in educational supplements for their children whether it is in the form of extra tuition classes or reference books.
The goal is to give the kids a variety of avenues to obtain a quality education. High-performing students have higher chances of being offered scholarships to study at higher learning institutions, alleviating some of their parents’ financial burden. But that doesn’t mean parents should not put aside finances to pay for college or university, as scholarships are never certain.
This is a no-brainer. Health coverage for the entire family should be one of the very first things discussed by couples once they start to discuss having a family. It only takes one tragic moment, accident or diagnosis to throw your family into financial ruin. With your family insured, you can get on and enjoy family life with peace of mind.