សៀមរាប ថ្ងៃទី ៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២២៖ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា (Manulife Cambodia) ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតអន្តរជាតិដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា បន្តជាម្ចាស់ឧបត្ថម្ភគាំទ្រ «ព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងនៅអង្គរវត្ត លើកទី ២៧» រយៈពេល ៩ ឆ្នាំជាប់គ្នា ដែលជាផ្នែកមួយនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការជួយប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យមានសុខភាពល្អ និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ ស្របពេលជាមួយគ្នា ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់។
បន្ទាប់ពីការកាត់បន្ថយអ្នកចូលរួមដោយសារការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩អស់រយៈពេលពីរឆ្នាំ ព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិនេះបានវិលត្រលប់មកក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំដូចដើម ដោយមានអ្នកចូលរួមរត់ប្រមាណ ៨០០០ នាក់មកពី ៦៩ ប្រទេស ហើយទើបធ្វើឱ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះនៅតែជាព្រឹត្តិការណ៍កីឡាដ៏ធំបំផុតមួយប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា។
តាមរយៈព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំនេះដដែល និងដោយមានការគាំទ្រពីគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន Manulife ក៏បានផ្តួចផ្តើមម្តងទៀតនូវយុទ្ធនាការរៃអង្គាសប្រាក់ពីបុគ្គលិក Manulife របស់ខ្លួននៅទូទាំងពិភពលោក ដើម្បីបរិច្ចាគដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ (AHC) ដែលជាអង្គការថែទាំសុខភាពកុមារកំពុងផ្តល់ការព្យាបាលប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ និងជួយសង្គ្រោះជីវិតកុមារកម្ពុជាជាង ២ លាននាក់ហើយក្នុងរយៈពេល ២០ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ ជាលទ្ធផល ទឹកប្រាក់សរុបចំនួន US$44,755 ដុល្លារអាមេរិកត្រូវបានរៃអង្គាសក្នុងឆ្នាំនេះ ហើយទឹកប្រាក់សរុបចំនួនជិត US$600,000 ដុល្លារអាមេរិកត្រូវបានរៃអង្គាស និងបរិច្ចាគដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរកន្លងមក។
លោក Justin Helferich អគ្គនាយកប្រតិបត្តិ និងជានាយកចាត់ការទូទៅនៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំបាទពិតជាមានមោទកភាពក្នុងការបន្តឧបត្ថម្ភគាំទ្រព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងក្នុងគោលដៅដដែល គឺលើកកម្ពស់សុខភាព និងសុខុមាលភាពគ្រួសារកម្ពុជា។ ការគាំទ្រព្រឹត្តិការណ៍នេះទៀតសោតក៏បានអនុញ្ញាតឲ្យយើងចូលរួមជាចំណែកមួយជួយដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក និងការរីកចម្រើនវិស័យទេសចរណ៍ជាតិ ដែលចំណុចទាំងនេះដើរស្របគ្នាយ៉ាងល្អឥតខ្ចោះទៅនឹងជាបេសកកម្មរបស់យើង ក៏ដូចជាគោលដៅយុទ្ធសាស្រ្តជាសកលថ្មីមួយទៀតដែលមានឈ្មោះថា Manulife’s Impact Agenda ក្នុងន័យថា គ្រប់សកម្មភាពដែលយើងធ្វើនឹងជំរុញដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចរួមគ្នា និងឆ្ពោះទៅអនាគតប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់អតិថិជន បុគ្គលិក សហគមន៍ នៃគ្រប់ទីផ្សារដែលក្រុមហ៊ុន Manulife កំពុងធ្វើប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម។"
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ទិវារត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងនៅអង្គរវត្តត្រូវបានរៀបចំដោយគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា (NOCC) ជារៀងរាល់ឆ្នាំចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៩៦ មកក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់សុខភាព និងសុខុមាលភាពប្រជាជន ព្រមទាំងរៃអង្គាសថវិកាដើម្បីគាំទ្រដល់អង្គការដែលជួយដល់កុមារក្រីក្រ និងជនរងគ្រោះដោយសារគ្រាប់មីននៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាអង្គការសប្បុរសធម៌ មន្ទីរពេទ្យតាមអង្គការ និងមន្ទីរពេទ្យនានាផងដែរ៕

Manulife Cambodia: proud exclusive sponsor of the 27th Angkor Wat International Half Marathon
Siem Reap, December 4, 2022 – Manulife Cambodia, the first wholly foreign-owned life insurance company in the kingdom, is delighted to celebrate the completion of this year’s Angkor Wat International Half Marathon, the 27th time that the iconic race has been run, and the ninth year that Manulife has been its exclusive sponsor.
After two years of reduced participation caused by the pandemic, the Angkor Wat half marathon came back to Siem Reap in full scale this year with almost 8,000 runners from 69 countries, making it the biggest sporting event in Cambodia. Sponsorship of the race is part of Manulife’s commitment to bring economic benefit to local communities in Cambodia and to help Cambodian people live healthier, more active lives.
In addition to being the exclusive sponsor, Manulife Cambodia initiated a fundraising campaign to support the Angkor Hospital for Children (AHC), a non-profit pediatric healthcare organization that has provided high-quality treatment and saved the lives of more than 2 million Cambodian children in the last 20 years. This year, US$44,755 was raised, bringing Manulife Cambodia's total support for AHC to nearly US$600,000.
“We are proud of our role in sponsoring the Angkor Wat International Half Marathon in support of empowering health and wellbeing for families across Cambodia.” said Justin Helferich, CEO and General Manager of Manulife Cambodia. “In addition to supporting health, the half marathon also contributes directly to the growth of the local economy and tourism, driving inclusive economic opportunities, and accelerating a sustainable future for our customers, colleagues and the communities we serve, those are also the key pillars of Manulife’s Impact Agenda.
The annual Angkor Wat International Half Marathon was first run in 1996. The race is organized by the National Olympic Committee of Cambodia to promote health and wellness, as well as to raise funds for charities and organizations that support underprivileged children and victims of anti-personnel mines in Cambodia.