ថ្ងៃទី៤ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣
ប្រទេសកម្ពុជា៖ ក្រុមហ៊ុន Manulife និងអង្គការ Kiva ប្រកាសកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងការផ្តល់មូលនិធិដល់សហគ្រិនខ្នាតតូច និងសហគមន៍ដែលពុំទទួលបានជំនួយគ្រប់គ្រាន់នៅលើពិភពលោកដោយផ្តោតសំខាន់លើប្រទេសកម្ពុជា ឥណ្ឌូណេស៊ី ហ្វីលីពីន និងវៀតណាម តាមរយៈជំនួយជាទឹកប្រាក់ចំនួន ១ ០០០ ០០០ ដុល្លារអាមេរិកសម្រាប់រយៈពេល ៣ ឆ្នាំ។ តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ អង្គការ Kiva នឹងអាចបង្កើនចំនួនសហគ្រិនដែលខ្លួនផ្តល់ឥណទានមីក្រូហិរញ្ញប្បទាននៅក្នុងទីផ្សារកំពុងរីកចម្រើនក្នុងតំបន់អាស៊ី និងជុំវិញពិភពលោក។
ភាពខ្វះចន្លោះនៅក្នុងប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុនាពេលបច្ចុប្បន្នបានរារាំងប្រជាជនជាង ១.៤ ពាន់លាននាក់នៅទូទាំងពិភពលោកក្នុងការកសាងអនាគតដ៏ល្អប្រសើរជាងមុនសម្រាប់ខ្លួនឯង និងក្រុមគ្រួសារ។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រុមហ៊ុន Manulife និងអង្គការ Kiva នឹងផ្តល់លទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការបំពេញភាពខ្វះចន្លោះទាំងនេះ ហើយនឹងផ្តោតលើការផ្តល់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែងាយស្រួលដល់ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងប្រជាជនដែលមិនដែលបានទទួលឱកាសគ្រប់គ្រាន់ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមសំខាន់ៗចំនួន ២ ដូចខាងក្រោម៖
● បង្កើនលទ្ធភាពផ្តល់ឥណទានដល់ប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ី ដើម្បីជួយអង្គការ Kiva ក្នុងការពង្រីកដៃគូផ្តល់ឥណទាននៅកម្ពុជា ឥណ្ឌូណេស៊ី ហ្វីលីពីន និងវៀតណាម ក៏ដូចជាផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់ដៃគូទាំងនេះដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពផ្តល់ឥណទានបន្តដល់សហគ្រិនខ្នាតតូចដែលមានសក្តានុពល។
● ផ្តល់ឥណទានដល់សហគ្រិនខ្នាតតូចនៅតំបន់អាស៊ី និងជុំវិញពិភពលោក៖ នេះគឺជាដំណោះស្រាយដែលមានឥទ្ធិពលក្នុងការផ្ដល់មូលនិធិដែលមានភាពបត់បែនដល់ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូច តាមរយៈការលើកទឹកចិត្តជាមូលនិធិផ្គូផ្គងសាជីវកម្ម ឬឥណទានពីអង្គការ Kiva ។
ជាផ្នែកមួយនៃភាពជាដៃគូនេះ មូលនិធិផ្គូផ្គងរបស់ក្រុមហ៊ុន Manulife (Manulife Match Fund) នឹងត្រូវដាក់ឲ្យប្រើប្រាស់ដើម្បីផ្តល់ទុនដល់សហគ្រិនខ្នាតតូច និងសហគមន៍ពុំទទួលបានជំនួយគ្រប់គ្រាន់នៅលើគេហទំព័ផ្តល់ហិរញ្ញប្បទាន (crowdfunding) របស់ Kiva ដែលនឹងផ្ដល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការផ្តល់មូលនិធិបានឆាប់រហ័ស និងផ្ដល់ឱកាសសម្រាប់បុគ្គល និងសហគមន៍ដែលគ្មានលទ្ធភាពទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុតាមវិធីសាស្រ្តចាស់ផងដែរ។ នៅពេលដែលឥណទានត្រូវបានទូទាត់សងមកវិញរួចរាល់ នោះប្រាក់មូលនិធិនឹងត្រូវបង្វិលជូនមូលនិធិផ្គូផ្គងរបស់ក្រុមហ៊ុន Manulife វិញ ហើយនឹងត្រូវបែងចែកទៅឱ្យសហគ្រិនខ្នាតតូចថ្មីៗទៀត។ ដោយប្រើប្រាស់ជាមូលនិធិទុនបង្វិលមួយ មូលនិធិផ្គូផ្គងរបស់ក្រុមហ៊ុន Manulife ជាមួយអង្គការ Kiva អាចដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបង្កើនមូលនិធិសរុបដែលមានស្រាប់ និងការផ្តល់ឥណទានដល់សហគ្រិនបានកាន់តែឆាប់រហ័ស។
កិច្ចសហការនេះក៏នឹងអនុញ្ញាតឲ្យអង្គការ Kiva ធ្វើការសិក្សាលើទិន្នន័យសំខាន់ៗ និងផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹងសំខាន់ៗដល់ភាគីអ្នកខ្ចី ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងមូលដ្ឋានពាក់ព័ន្ធនឹងបរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីប្រាកដថា Kiva អាចបន្តជួយដៃគូផ្ដល់ឥណទានឱ្យទទួលបានលទ្ធផលសម្រាប់ភាគីអ្នកខ្ចី។
ការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុន Manulife នេះបានដើរស្របគ្នាយ៉ាងល្អឥតខ្ចោះទៅនឹងគោលដៅយុទ្ធសាស្រ្តមួយក្នុងចំណោមគោលដៅផ្សេងទៀតរបស់ Manulife Impact Agenda ដែលមានគោលបំណងជំរុញឱ្យមានឱកាសផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន ដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសមួយដែលស្មើភាពគ្នា។ តាមរយៈភាពជាដៃគូជាមួយ Kiva ក្រុមហ៊ុន Manulife នឹងជួយពន្លឿនការលើកកម្ពស់សហគមន៍ដែលពុំសូវមានឱកាស និងធ្វើឲ្យដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែងាយស្រួលទទួលបាន។
អ្នកស្រី Sarah Chapman, Manulife Global Chief Sustainability Officer បានមានប្រសាសន៍ថា “យើងខ្ញុំមានមោទកភាពចំពោះការចាប់ដៃគូជាមួយអង្គការ Kiva ដែលនឹងជួយសហគ្រិនក្នុងការទទួលបានធនធានហិរញ្ញវត្ថុដែលគាត់ត្រូវការ ដើម្បីកសាងសហគ្រាសដែលមានភាពរីកចម្រើន និងកែប្រែមុខមាត់សហគមន៍របស់ខ្លួន។ ការគាំទ្រនេះបានបង្ហាញពីអត្ថប្រយោជន៍នៃការផ្តល់ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុរួមគ្នា ដែលអនុញ្ញាតឲ្យយើងជួយដល់បុគ្គល និងសហគមន៍ក្នុងទីផ្សារកំពុងរីកចម្រើននៅតំបន់អាស៊ី។ ស្របពេលដែលភាពជាដៃគូមួយនេះកំពុងលេចរូបរាងឡើង យើងខ្ញុំមានក្ដីសោមនស្សរីករាយក្នុងការពង្រឹងទំនាក់ទំនងជាមួយអតិថិជន បុគ្គលិក ភ្នាក់ងារធានារ៉ាប់រង និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់តាមរយៈសកម្មភាពផ្សេងទៀតនៃយុទ្ធនាការនេះ។
លោក Vishal Ghotge នាយកប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន Kiva បានបង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ថា “ក្រុមហ៊ុន Kiva មានក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន Manulife ដើម្បីពង្រីកវិសាលភាពការងាររបស់យើងក្នុងការរួមចំណែក បង្កើតពិភពលោកប្រកបដោយបរិយាប័ន្នផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមនុស្សគ្រប់រូបមានសិទ្ធិរស់នៅជីវិតកាន់ប្រសើរឡើង។ គំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់អង្គការ Kiva ផ្តល់លទ្ធភាពដល់បុគ្គល និងនាំមកនូវការផ្លាស់ប្តូរជាប្រព័ន្ធតាមរយៈសកម្មភាពតូចទៅមុន៖ ដូចជាក្រុមហ៊ុន Manulife ជាដើម ដែលចង់នាំមកនូវការផ្លាស់ប្តូរ និងសម្រាប់សហគ្រិនដែលត្រូវការជំនួយហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងការផ្លាស់ប្ដូរជីវិតឱ្យកាន់ប្រសើរឡើង។ យើងខ្ញុំពិតជាមានកិត្តិយសណាស់ក្នុងការចាប់ដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុន Manulife ដើម្បីសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យរួមនេះ ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកអនាគតហិរញ្ញវត្ថុមួយប្រកបដោយសមធម៌។”
អង្គការ Kiva ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ 2005 ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនផ្តល់មូលនិធិដំបូងគេដែលតភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងស្ថាប័នផ្តល់កម្ចីជាមួយនឹងសហគ្រិន និងសហគមន៍នៅជុំវិញពិភពលោក។ ប្រជាជនជាង 2 លាននាក់បានវិនិយោគជាទឹកប្រាក់ 2ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីសម្រេចក្ដីសុបិន និងអាជីវកម្ម ហើយមានវិសាលភាពលើ 90 ប្រទេស និងអ្នកខ្ចីចំនួន 4.7 លាននាក់។ តាមរយៈ Kiva ក្រុមហ៊ុន Manulife បានផ្តល់មូលនិធិយ៉ាងច្រើនដល់សហគ្រិន និងអ្នកខ្ចីនៅតំបន់អាស៊ី រួមទាំងអ្នកស្រី សុខខឿន (Sokkhoerun) និងអ្នកស្រី វ៉ាន់នី (Vanny) ផងដែរ ក្នុងការចាប់ផ្តើម ឬពង្រីកអាជីវកម្ម ទទួលការបណ្តុះបណ្តាល ឬបញ្ចេញសក្ដានុពលរបស់ខ្លួន។
ករណីសិក្សាទី 1៖ ការគាំទ្រកសិករជាស្រ្តីក្នុងការពង្រីកអាជីវកម្មរបស់គាត់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា[1]
អ្នកស្រី សុខខឿន មានវ័យ 51ឆ្នាំ មកពីជនបទក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ គាត់មានស្វាមី និងកូនចំនួនបីនាក់ និងប្រកបរបរជាកសិករជាង ៦ ឆ្នាំមកហើយ។ យ៉ាងណាមិញ ការកើនឡើងនៃគូប្រជែង និងកង្វះខាតដើមទុន គឺជាបញ្ហាចម្បងបំផុតរបស់គាត់។ ដោយមើលឃើញពីសក្តានុពលនៃចីរភាពកសិកម្ម គាត់បានដាច់ចិត្តខ្ចីប្រាក់ 1,225 ដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីទិញជីបន្ថែមសម្រាប់កសិដ្ឋានរបស់គាត់។ តាមរយៈជំនួយហិរញ្ញវត្ថុនេះ គាត់អាចរកប្រាក់ចំណូលបានគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីពង្រីកអាជីវកម្ម ពង្រីកហាង តុបតែងកែលម្អផ្ទះរបស់គាត់ និងបញ្ជូនកូនៗរបស់គាត់ឱ្យរៀនដល់ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាផងដែរ។
[1] សូមចូលទៅកាន់គេហទំព័ររបស់ក្រុមហ៊ុន Kiva ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មានបន្ថែមពាក់ព័ន្ធនឹងករណីសិក្សានេះ៖ https://www.kiva.org/lend/2629200
ករណីសិក្សាទី 2៖ ការជួយសហគ្រិនស្រ្តីនៅកម្ពុជាឱ្យបំពេញតម្រូវការអតិថិជន និងបង្កើនប្រាក់ចំណូល[2]
អ្នកស្រី វ៉ាន់នី (Vanny) ជាសហគ្រិនស្រ្តីម្នាក់ដែលឧស្សាហ៍ព្យាយាម ហើយបានប្រើប្រាស់ពេលវេលាពេញមួយជីវិតរបស់គាត់ប្រកបមុខរបរជាអ្នកលក់គ្រឿងទេស។ អាជីវកម្មនេះជួយក្រុមគ្រួសាររបស់គាត់ក្នុងការបំពេញតម្រូវការជាមូលដ្ឋាននានា និងជួយឱ្យកូនៗរបស់គាត់បានទៅសាលារៀនផងដែរ។ គាត់ផ្គត់ផ្គង់ទំនិញដល់ហាងលក់គ្រឿងទេសតូចៗនៅក្នុងស្រុករបស់គាត់។ ដោយសារផលិតផលរបស់គាត់មានតម្រូវការខ្ពស់ គាត់អាចរកប្រាក់ចំណេញបានយ៉ាងច្រើន។
អ្នកស្រី Vanny មានលទ្ធភាពសងប្រាក់កម្ចីពីមុនរបស់គាត់ដោយជោគជ័យ ដោយប្រាក់កម្ចីនោះបានជួយឱ្យគាត់អាចទិញទំនិញបានកាន់តែច្រើនបន្ថែមទៀតសម្រាប់ដំណើរការអាជីវកម្មលក់ដុំគ្រឿងទេស និងភេសជ្ជៈរបស់គាត់។ ដោយសង្ឃឹមថានឹងអាចពង្រីកអាជីវកម្មបន្ថែមទៀតនោះ គាត់បានស្នើសុំឱ្យ Kiva ផ្ដល់ប្រាក់កម្ចី ដើម្បីឱ្យគាត់បង្កើនទំនិញក្នុងស្ដុកលក់ដូរ ដែលកត្តានេះបានជួយបំពេញតម្រូវការអតិថិជនរបស់គាត់ និងជួយគាត់ទទួលបានប្រាក់ចំណេញកាន់តែច្រើន។ ប្រាក់កម្ចីដែលត្រូវបានសម្របសម្រួលផ្ដល់ជូនដោយក្រុមហ៊ុន Chamroeun Microfinancing Plc ដែលត្រូវជាដៃគូផ្តល់ឥណទានរបស់ Kiva ផ្ដល់លទ្ធភាពឱ្យអាជីវករអាចទទួលបានទាំងសេវាកម្មបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកអាជីវកម្ម និងសហគមន៍។ មូលនិធិនេះត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីជួយឱ្យអាជីវករទូទាត់សងត្រលប់មកវិញ នៅពេលដែលពួកគាត់រំពឹងថាអាចទទួលបានប្រាក់ចំណូលពីការប្រមូលផល ដោយធានាថា ពុំមានការដាក់សម្ពាធបន្ថែមទៀតទៅលើលំហូរសាច់ប្រាក់ក្នុងក្រុមគ្រួសាររបស់គាត់ឡើយ។
[2] សូមចូលទៅកាន់គេហទំព័ររបស់ក្រុមហ៊ុន Kiva ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មានបន្ថែមពាក់ព័ន្ធនឹងករណីសិក្សានេះ៖ https://www.kiva.org/lend/2625074
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីការភាពជាដៃគូរបស់ក្រុមហ៊ុន Manulife និង Kiva សូមចូលទៅកាន់ www.kiva.org/manulifematchfund។

Manulife Commits USD $1 Million to Kiva to Drive Inclusive Economic Opportunities in Key Emerging Markets in Asia
October 4th, 2023
Cambodia – Today, Manulife and Kiva announced a partnership to provide a funding boost to microentrepreneurs and underserved communities globally with a concentrated focus in Cambodia, Indonesia, the Philippines, and Vietnam through a USD $1 million investment over three years. Through this commitment, Kiva will be able to increase the volume of entrepreneurs they provide with micro-financing loans across emerging markets in Asia and around the world.
Gaps in the current financial system have prevented over 1.4 billion people globally from building a better future for themselves and their families. Manulife and Kiva’s partnership is uniquely positioned to bridge these gaps and will focus on making financial solutions more accessible to small business owners and marginalized individuals through two key initiatives:
●        Increase Asia-focused lending capacity to help Kiva scale up lending partners in Cambodia, Indonesia, the Philippines, and Vietnam and provide financing for them to increase capacity for funding loans to aspiring microentrepreneurs.
●        Fund loans to microentrepreneurs in Asia and across the globe–an impactful solution to deploy flexible funding to small business owners through incentivizing corporate match funds or Kiva credits.
As part of the partnership, the Manulife Match Fund will be leveraged to provide capital to microentrepreneurs and underserved communities on Kiva’s crowd-funding platform, making this a simple way to distribute funds quickly and open opportunities  for individuals and communities without traditional access to financial services. Once the loans are repaid, funds return to Manulife’s Match Fund and will be distributed to new microentrepreneurs. As a revolving fund, the Manulife Match Fund with Kiva can play the crucial role of increasing the total funding available and accelerating the speed of funding loans for entrepreneurs.
This collaboration will also empower Kiva to conduct lean data studies and publish valuable insights on outcomes for borrowers, further strengthening a knowledge base for financial inclusion and ensuring that Kiva continues to help lending partners have the most beneficial outcomes for their clients.
This recent commitment from Manulife aligns with one of critical key areas of focus within Manulife’s Impact Agenda, which aims to drive inclusive economic opportunities to create a more even playing field for all. Through the partnership with Kiva, Manulife will help to accelerate the upward mobility of underrepresented groups and make financial solutions more accessible.
Sarah Chapman, Global Chief Sustainability Officer, Manulife, said: “We are proud of our partnership with Kiva, which will help entrepreneurs to unlock the financial resources they need to build thriving enterprises and transform their communities. This commitment underscores the power of blended finance in helping us reach underserved individuals and communities in key emerging markets in Asia. As this partnership unfolds, we look forward to better engaging our customers, agents, colleagues, and all our stakeholders through inspiring local activation campaigns across the region.”
Vishal Ghotge, CEO, Kiva, commented: "Kiva is excited to partner with Manulife to expand our work to create a financially inclusive world where all people hold the power to improve their lives. Kiva’s model gives agency to individuals and brings systemic changes through the smallest of steps - both for partners like Manulife who want to bring about change and for entrepreneurs who need financial access to have a shot at bettering their lives. It's an honor to join hands with Manulife in pursuit of our shared vision for a more equitable financial future.”
Kiva was founded in 2005 as a crowdfunding pioneer, connecting individual lenders with entrepreneurs and communities worldwide. Over two million people have invested $2 billion in real dreams and real opportunities, spanning more than 90 countries and 4.7 million borrowers. Through Kiva, Manulife funded several loans to entrepreneurs and borrowers in Asia, including Ms. Sokkhoerun and Ms. Vanny to start or grow a business, go to school or realise their potential.
Case study 1: Supporting woman farmer to expand her business in Cambodia[1]
Ms. Sokkhoerun is a 51-year-old woman from rural Cambodia. She is married with three children and is a farmer for more than six years.
However, more competitors and insufficient capital are her major challenges. Recognizing the potential for agricultural sustainability, she made a courageous decision to take a loan of USD $1,225 to purchase more fertilizer for her farm. With the financial support, she can earn enough money to expand her business, expand her store, renovate her house, and send her children for higher education.
[1] Please refer to Kiva website for more details on the case study: https://www.kiva.org/lend/2629200
Case study 2: Helping a businesswoman in Cambodia to satisfy client’ needs, improve profits[2]
Ms. Vanny is a hardworking businesswoman dedicating her life as a grocery wholesaler. This business supports her family with all the basics and allow her children to go to school. She supplies small grocery stores in her town. Since her products are in high demand, this allows her to make good profit.
Vanny was able to successfully repay her previous loans, which helped to purchase more inventory for her wholesale grocery and beverage businesses. In hopes of further expanding her business, she has requested Kiva to loan to increase her business stock, which helps to satisfy her clients and get more profit. The loan, facilitated by Kiva’s Lending Partner, Chamroeun Microfinancing Plc, allow farmers to gain access to both business and social training services. The fund is designed so that farmers repay when they expect to receive income from their harvest, which ensures that no extra stress is put on their families’ cash flow.
[2] Please refer to Kiva website for more details on the case study: https://www.kiva.org/lend/2625074
To learn more about Manulife and Kiva’s partnership, visit www.kiva.org/manulifematchfund
Manulife Financial Corporation is a leading international financial services provider, helping people make their decisions easier and lives better. With our global headquarters in Toronto, Canada, we provide financial advice and insurance, operating as Manulife across Canada, Asia, and Europe, and primarily as John Hancock in the United States. Through Manulife Investment Management, the global brand for our Global Wealth and Asset Management segment, we serve individuals, institutions, and retirement plan members worldwide. At the end of 2022, we had more than 40,000 employees, over 116,000 agents, and thousands of distribution partners, serving over 34 million customers. We trade as 'MFC' on the Toronto, New York, and the Philippine stock exchanges and under '945' in Hong Kong.
Not all offerings are available in all jurisdictions. For additional information, please visit manulife.com.
About Kiva
Kiva is a global nonprofit founded in 2005 with a mission to expand financial access and help underserved communities thrive. Kiva unlocks capital for borrowers through crowdfunded loans supported by individuals worldwide. Kiva partners with businesses and organizations to make an even greater impact on communities around the world, one loan at a time. With Kiva, you can create a financially inclusive world where all people hold the power to improve their lives. Over two million people have invested $2 billion in real dreams and real opportunities, spanning more than 90 countries and 5 million borrowers.