ថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣
រាជធានីភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ដែលជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតដំបូងគេបង្អស់នៅប្រទេសកម្ពុជា មានមោទកភាពក្នុងការប្រកាសខួបគម្រប់ ១០ ឆ្នាំក្នុងនាមជាម្ចាស់ឧបត្ថម្ភគាំទ្រនៃព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងនៅអង្គរវត្ត ឆ្នាំ២០២៣ ដែលបានឆ្លុះបញ្ចាំងលើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនក្នុងការកសាងអនាគតដ៏កាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់គ្រួសារកម្ពុជា។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៩៦ ទិវារត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជាក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់សុខភាព និងសុខុមាលភាព ព្រមទាំងរៃអង្គាសថវិកាដើម្បីគាំទ្រដល់អង្គការដែលជួយដល់កុមារក្រីក្រ និងជនរងគ្រោះដោយសារគ្រាប់មីននៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាអង្គការសប្បុរសធម៌ មន្ទីរពេទ្យតាមអង្គការ និងមន្ទីរពេទ្យនានាផងដែរ។
ក្រោមប្រធានបទ “រត់ដើម្បីភាពកាន់តែប្រសើរ“ នាឆ្នាំនេះ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា (Manulife Cambodia) និងគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជាប្តេជ្ញាជំរុញ និងបំផុសគំនិតប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែច្រើនឲ្យចូលរួមយុទ្ធនាការដូចខាងក្រោម៖
លោក ចាន់ រដ្ឋា អគ្គនាយក នៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ការគាំទ្រព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងរយៈពេល ១០ ឆ្នាំកន្លងមកនេះបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការជួយធ្វើឱ្យជីវិតប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែប្រសើរឡើង។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះមិនត្រឹមតែលើកកម្ពស់ស្មារតីកីឡាប៉ុណ្ណោះទេ តែថែមទាំងជំរុញឲ្យទម្លាប់រស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អដល់បុគ្គលម្នាក់ៗផងដែរ។ ជាក់ស្តែង ដូចខ្លួនខ្ញុំផ្ទាល់ ខ្ញុំចាប់ផ្តើមកីឡារត់នេះ ក៏ដោយសារបានចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងនេះជាលើកដំបូងកាលពីឆ្នាំ ២០១៤»។
លោកបានបន្ថែមថា៖ “ដោយមានកិច្ចសហការដ៏ល្អជាមួយគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជាតាំងពីឆ្នាំ ២០១៤ ក្រុមហ៊ុនពិតជាបានមើលឃើញថា ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានផ្តល់ប្រយោជន៍ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចដល់សហគមន៍មូលដ្ឋាន និងទេសចរណ៍តាមរយៈអ្នកចូលរួមរាប់ម៉ឺននាក់មកកាន់ខេត្តសៀមរាបជារៀងរាល់ឆ្នាំ ស្របពេលជាមួយគ្នា បានរួមចំណែកជួយអង្គការសប្បុរសធម៌របស់កម្មវិធី ក៏ដូចជាយុទ្ធនាការរៃអង្គាសថវិការបស់ក្រុមហ៊ុនរបស់យើងផងដែរ។ សរុបមក ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា មានមោទកភាពក្នុងនាមជាដៃគូដ៏យូរអង្វែង និងប្រកបដោយទំនុកចិត្តសម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍ដែលផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនកម្ពុជា។ សូមចូលរួមជាមួយយើងខ្ញុំទាំងអស់គ្នាក្រោមយុទន្ធាការ “រត់ដើម្បីភាពកាន់តែប្រសើរ” ។
ការគាំទ្ររបស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏បានដើរស្របគ្នាយ៉ាងល្អឥតខ្ចោះទៅនឹងសសរស្តមសំខាន់ៗនៃបេសកកម្ម Manulife Impact Agenda របស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ជាសកល ដោយផ្តោតលើការលើកកម្ពស់សុខភាពរាងកាយ និងហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាជំរុញឱកាសសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយបរិយាបន្នសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា។
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះភាពជាដៃគូរបស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ដែលបានធ្វើឱ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះមានអត្ថន័យលើសពីការរត់ប្រណាំង។
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន មានប្រសាសន៍ថា៖ “ការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ក្នុងនាមជាដៃគូប្រកបដោយទំនុកចិត្តខ្ពស់រយៈពេលមួយទសវត្សរ៍នេះ បានផ្តល់ផលវិជ្ជមានដល់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីទាំងមូលនៃទិវារត់ប្រណាំងនេះ រួមមានកំណើនអ្នកចូលរួម កំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងទេសចរណ៍ក្នុងស្រុក និងការគាំទ្រដល់សហគមន៍ដែលខ្វះខាតជាដើម”។
ព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងនៅអង្គរវត្ត ឆ្នាំ ២០២៣ នេះនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ នៅបរិវេណខាងមុខប្រាសាទអង្គរវត្ត។

Phnom Penh - Manulife Cambodia, the first wholly foreign-owned life insurance company in the kingdom, proudly marks its tenth year as main sponsor of the Angkor Wat International Half Marathon (AWHM) 2023, cementing its commitment to build a better future for people in Cambodia.
Started in 1996, the annual AWHM is organized by the National Olympic Committee of Cambodia (NOCC) to promote health and wellness, as well as to raise funds for charities and organizations that support underprivileged children and victims of anti-personnel mines in Cambodia.
Through the theme of Run for the Better, Manulife Cambodia is committed to motivating and inspiring more people in Cambodia. It seeks to help people run for a better experience at one of the world heritage sites - Angkor Wat, run for better health, run for a better local economy, and run for better lives of Cambodian children through support from the race committee as well as support from Manulife’s fundraising program for Angkor Hospital for Children.
Rotha Chan, CEO and General Manager, Manulife Cambodia expressed that: “The past 10 years as sponsor of Angkor Wat Half Marathon is part of our commitment to do better for our customers and the communities we call home and aligns with the critical key areas of focus within Manulife’s Impact Agenda, which aims to empower physical and financial well-being for society and drive inclusive economic opportunities to create a more even playing field for all.
The Angkor Wat Half Marathon carries the spirit of sportsmanship and those who run take part in a journey unleash a healthy lifestyle – like me. I started running after participating in this half marathon for the first time in 2014.”
“With great collaboration with National Olympic Committee of Cambodia since 2014, it’s a privilege to witness how AWHM brings economic benefits to local communities and tourism through thousands of runners coming each year to Siem Reap province, and at the same time contributes to charities benefiting from the race together with our internal fundraising campaign. Manulife Cambodia is proud to be the long-standing, trusted partner for the event that benefits the people of Cambodia. Join us again this year to Run for the Better!” he added.
H.E Vath Chamroeun, Secretary-General of the National Olympic Committee of Cambodia, highly appreciated Manulife Cambodia’s partnership for the Angkor Wat International Half Marathon in making marathon more than just a run.
“The support from Manulife as a trusted partner for the past ten years has positively impacted the entire ecosystem of the marathon, starting from the rising numbers of runners to the growth of the local economy and tourism, and the support to underserved communities,” Chamreoun said.
The run will be held on December 3, 2023, in Angkor Wat, one of the most famous UNESCO world heritages. For more details, please visit https://www.cambodia-events.org/angkor-half-marathon/