ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា និងអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីផ្តល់មួកសុវត្ថិភាព និងការអប់រំស្តីពីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ដល់សហគមន៍ដែលងាយរងគ្រោះបំផុតនៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ
ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ, ថ្ងៃទី ២៥​ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១
ក្រុមហ៊ុន មេនូ​ឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានចូលរួមសហការជាមួយអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីក្នុងការផ្តល់អំណោយមួកសុវត្ថិភាពចំនួន ៨៨៩ ដល់សិស្សានុសិស្ស និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ នៅសាលាបឋមសិក្សាអូរអំបិល នៅក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដែលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធី “មួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ” នាឆ្នាំនេះ។  ​
ចាប់តាំងពីការបើកដំណើរការគ្រឹះស្ថានអប់រំ​គ្រប់កម្រិតទូទាំងប្រទេសឡើងវិញកាលពីថ្ងៃទី ០១ ខែវិច្ឆិកា កន្លងទៅ ដោយការអនុវត្តវិធានការសុខាភិបាល​ប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩​ កម្មវិធីនេះបានប្រព្រឹត្តទៅស្របគ្នាយ៉ាងល្អឥតខ្ចោះ​ដោយសិស្សានុសិស្សទទួលបាននូវការការពារមិនត្រឹមតែនៅក្នុងសាលារៀនប៉ុណ្ណោះទេ ហើយថែមទាំងនៅពេលធ្វើដំណើរទៅ និងមកពីសាលារៀនជាមួយនឹងមួកសុវត្ថិភាពប្រកបដោយគុណភាព​ ព្រមទាំងការអប់រំទាក់ទងនឹងសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍តាមរយៈកម្មវិធីនេះទៀតផង។​
យោងតាមអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីបានឱ្យដឹងថា ទោះបីជាមានការដាក់ឱ្យអនុវត្ត ច្បាប់ដែលកំណត់ពីការពាក់មួកសុវត្ថិភាពជាទូទៅនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០១៥ ក៏ដោយ ក៏ការអង្កេតលើសិស្សានុសិស្សនៅសាលាបឋមសិក្សាអូរអំបិលបង្ហាញថាមិនមានសិស្សណាម្នាក់ពាក់មួកសុវត្ថិភាពឡើយ។  ប្រមាណ ៧០% នៃសិស្សានុសិស្សនៅសាលាបឋមសិក្សាអូរអំបិលធ្វើដំណើរទៅសាលាដោយជិះម៉ូតូ ឬកង់។  លើសពីនេះទៀត សិស្សានុសិស្សមួយចំនួនធំនៅសាលាបឋមសិក្សាអូរអំបិលមកពីគ្រួសារដែលមានចំណូលទាប ដែលធ្វើឱ្យមាតាបិតាមានការលំបាកក្នុងការទិញមួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់កូនៗរបស់ពួកគាត់ប្រើប្រាស់ ។
ឯកឧត្តម លី សារី អភិបាលរងខេត្តបន្ទាយមានជ័យបានមានប្រសាសន៍ថា៖ សាលាបឋមសិក្សាអូរអំបិលមានទីតាំងនៅតំបន់មានហានិភ័យខ្ពស់មួយដែលស្ថិតនៅតាមបណ្ដោយផ្លូវជាតិលេខ ៥។ ដង់ស៊ីតេនៃចរាចរណ៍ ជាពិសេសអំឡុងពេលធ្វើដំណើរទៅមកសាលារៀន ធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូអ្នកគ្រូ និងអាណាព្យាបាលរបស់សិស្សងាយប្រឈមនឹង គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍យ៉ាងខ្លាំង។ ជាក់ស្ដែងក្នុងរយៈពេលពីរបីឆ្នាំចុងក្រោយនេះ បានបង្ហាញថា មានសិស្សានុសិស្ស ១៥ នាក់ និងអាណាព្យាបាលរបស់ពួកគេចំនួន ៥ នាក់ បានទទួលរងរបួសធ្ងន់ធ្ងរដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅក្បែរសាលារៀននេះ។ "
លោកជំទាវ​ មឹន មាណវី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជាអគ្គលេ​ខាធិ​​ការគណៈកម្មា​ធិការ​​ជាតិ​សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក​​ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះ អង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី និង ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ដែលបានផ្តល់ការគាំទ្រកម្មវិធី “មួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ” ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១២    មក។ ឆ្នាំនេះ យើងបានជ្រើសរើស សាលាបឋមសិក្សាអូរអំបិល នៅក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យដោយសារតែសិស្សានុសិស្ស និងលោកគ្រូ-អ្នកគ្រូ ធ្វើដំណើរមកសាលារៀន តាមទោចក្រយានយន្តមានកម្រិតខ្ពស់ ប៉ុន្តែមិនទាន់បានប្រើប្រាស់មួកសុវត្ថិភាព ដែលធ្វើឱ្យការពាក់មួកសុវត្ថិភាពក្លាយជារឿងដែលចាំបាច់សម្រាប់ការពារអាយុជីវិត។​ ការផ្តល់មួកសុវត្ថិភាពគឺមានភ្ជាប់ជាមួយការផ្សព្វផ្សាយអប់រំអំពីការលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍នៅក្នុងចំណោមលោកគ្រូអ្នកគ្រូ និងអាណាព្យាបាលសិស្សដោយផ្ទាល់ និងតាម online ដោយផ្អែកតាមស្ថានភាពនៃការឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩។ ទាំងនេះគឺជាគន្លឹះដ៏សំខាន់ ក្នុងការលើកទឹកចិត្តឱ្យមានសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍កាន់តែប្រសើរឡើង។  ទន្ទឹមនឹងនេះ ខ្ញុំសូមអំពាវនាវឱ្យកុមារ អាណាព្យាបាល និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូទាំងអស់ពាក់មួកសុវត្ថិភាពឱ្យបានគ្រប់ពេលវេលា​ពេលធ្វើដំណើរ​​នៅលើដងផ្លូវទោះទៅទីជិត ឬឆ្ងាយដើម្បីការពារការប៉ះទង្គិចក្បាលក្នុងករណីមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។
លោក គឹម បញ្ញា នាយកអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា៖ កម្មវិធី “មួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ” គឺជាកម្មវិធីមួយដែលមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការបង្កើនការពាក់មួកសុវត្ថិភាព ដែលជាវិធីសាស្រ្តល្អបំផុតក្នុងការកាត់បន្ថយការរងរបួសដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។ កម្មវិធីនេះរួមបញ្ចូលនូវការបង្ការជាមួយនឹងសកម្មភាព ដោយផ្តល់នូវការអប់រំអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ ដើម្បីកាត់បន្ថយឱកាសនៃការទទួលរងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ដោយលើកទឹកចិត្តឱ្យមានឥរិយាបថប្រកបដោយសុវត្ថិភាព សម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវជំនាន់ក្រោយៗទៀត។”
លោក Justin Helferich អគ្គ​នាយក​ប្រតិបត្តិ​​ និង​ជានាយក​ចាត់​ការ​ទូទៅ​នៃ​ក្រុម​ហ៊ុន ​មេនូឡាយហ្វ៍​ ខេមបូឌា បានបញ្ជាក់ថា៖ យើងខ្ញុំពិតជាមានកិត្តិយសណាស់ដែលបានក្លាយជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីជួយសង្រ្គោះប្រជាជនកម្ពុជា និងលើកកម្ពស់​សហគមន៍​មាន​សុវត្ថិភាព។ ការស្រាវជ្រាវបានបង្ហាញឲ្យឃើញថា​ការពាក់​មួក​សុវត្ថិភាព​អាចជួយ​សង្គ្រោះ​ជីវិត និង​ការពារ​អ្នកពីការរង​របួសក្បាល​ធ្ងន់ធ្ងរ។ ជាក់ស្តែង មួកសុវត្ថិភាពដែលមានគុណភាពមួយអាចកាត់បន្ថយបាននូវហានិភ័យនៃការរងរបួសក្បាលធ្ងន់ធ្ងររហូតដល់ ៦៩% និងកាត់បន្ថយការស្លាប់បានរហូតដល់ ៤២%។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១២ មក សាលារៀនដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធី “មួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ” បានឃើញការកើនឡើងនៃអត្រាពាក់មួកសុវត្ថិភាពរបស់កុមារ។ កាលពីឆ្នាំមុន សាលាបឋមសិក្សាអន្លង់វិលស្ថិតក្នុងខេត្តបាត់ដំបង មានការកើនឡើងនូវអត្រាពាក់មួកសុវត្ថិភាពពី ១% រហូតដល់ ៩៣% បន្ទាប់ពីអនុវត្តកម្មវិធីនេះ ហើយយើងខ្ញុំសង្ឃឹមថានឹងទទួលបានសមិទ្ធិផលបែបនេះនៅសាលាបឋមសិក្សា អូរអំបិល នេះដូចគ្នា។​​ ស្របពេលដែលសាលារៀនទូទាំងប្រទេសបើកដំណើរការឡើងវិញ យើងខ្ញុំពិតជាមានកិត្តិយសណាស់ដែលបានគាំទ្រដល់កម្មវិធីនេះ ហើយវាបានដើរស្របគ្នាយ៉ាងល្អឥតខ្ចោះទៅនឹង​ចក្ខុវិស័យ​របស់​យើង​ក្នុង​ការ​កសាង​អនាគត​ដ៏​ប្រសើរ​សម្រាប់​គ្រួសារ​កម្ពុជា»។​​
កម្មវិធី “មួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ” ដែលបានដំណើរការនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាតាំងពីឆ្នាំ ២០១២ មកបាន     ផ្តល់មួកសុវត្ថិភាពដែលមានគុណភាពប្រមាណជិត ៨.០០០ មួក ដល់សិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងអាណាព្យាបាលសិស្ស ដែលមានតម្រូវការបំផុត។ កម្មវិធីក៏បានផ្តល់ការអប់រំ និងជំនាញស្តីពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ដល់សិស្សានុសិស្ស ចំនួន ៦.១២៨ នាក់ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូចំនួន ៣០១ នាក់ និងអាណាព្យាបាលសិស្សចំនួន ១០.៨៤៧ នាក់ នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ កុមារច្រើនជាង ១៧០ នាក់ត្រូវបានសង្គ្រោះពីការរងរបួសក្បាលធ្ងន់ធ្ងរតាមរយៈកម្មវិធីនេះ៕
សម្រាប់ព័ត៌​មានបន្ថែម​ពីផលិតផល និងសេវា​កម្ម​​របស់ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា សូម​ចូល​ទៅកាន់៖​ www.manulife.com.kh/km/products.html​ និងព័ត៌មានថ្មីៗពីទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវ​ការ «Manulife Cambodia»  តាម​រយៈ www.facebook.com/ManulifeKH ឬ ​ចូល​ទៅកាន់​គេហ​ទំ​ព័រ www.manulife.com.kh

BANTEAY MEANCHEY PROVINCE, Cambodia— November 25, 2021
Manulife Cambodia has joined hands with the AIP Foundation to donate close to 900 helmets to students and teachers at O Ambel Primary School in Banteay Meanchey Province as part of this year’s Helmets for Families (HFF) program.
Since the reopening of all schools nationwide from November 1, this donation takes place at the right time as children will be protected when traveling to and from school with quality helmets and road safety training through this program implementation.
Despite the introduction of a universal helmet law in Cambodia in 2015, none of the students surveyed at O Ambel Primary School wore helmets, according to AIP foundation. Approximately 70% of students commute by motorcycle or bicycle at O Ambel Primary School. In addition, the majority of students at O Ambel are from low-income local families, making buying a helmet for their children mostly unaffordable for parents.
H.E Ly Sary, Deputy Governor of Banteay Meanchey remarked, “O Ambel is located in a high-risk area along National Road 5. The density of traffic, particularly during the commute to and from school, leave our students, teachers and parents extremely vulnerable to road crashes. This is evidenced by the fact that 15 students and five parents have been involved in serious road crashes near this school during the last few years.”
Her Excellency Min Meanvy, Secretary of State of the Ministry of Public Works and Transport and Secretary General of the National Road Safety Committee, commented, “I am grateful for the support that has been provided by the AIP Foundation and Manulife Cambodia for the Helmets for Families program since 2012. This year, we chose O Ambel Primary School in Banteay Meanchey because of the high number of teachers and students commuting to the school by motorcycle and are yet not wearing helmet, making helmet protection critical. Together with the donation of helmets, the program also conducts road safety education and awareness activities with teachers and parents, either in-person or online (due to COVID-19). These are key to encouraging greater road safety. I urge all children, parents and teachers to wear a helmet at all times to prevent from head injuries.”
Mr. Kim Pagna, AIP Foundation Country Director in Cambodia, said, “The Helmets for Families program is an effective program to increase helmet use – the best method of reducing road injuries. The program combines prevention with action, providing road safety education to reduce the chances of a road crash by encouraging safer behavior in the next generation of road users.”
Mr. Justin Helferich, CEO and General Manager of Manulife Cambodia, said, “We are privileged to be part of a program that protects Cambodians and leads to safer communities. The evidence is clear using helmets saves lives and prevent serious injuries. A quality helmet reduces the risk of serious head injuries by 69% and death by 42%. Since 2012, schools participating in the Helmets for Families program have seen a significant increase in helmets usages. Last year, Onlong Vil primary school in Battambong Province increased their helmet use from 1% to 93% after implementation of the program and we hope to see a similar increase in O Ombel primary school. As schools around the country re-opened, we are honored to continue being a part of this program which is in line with our vison of building a better future for Cambodian families.”
The Helmets for Families program, which has operated in Cambodia since 2012, has provided almost 8,000 quality helmets to students, teachers and parents most in need. The program has delivered road safety education and skills to 6,128 students, 301 teachers and 10,847 parents across Cambodia. More than 170 children have been saved from serious head injury through the program.