រាជធានីភ្នំពេញ, កាលពីថ្ងៃទី ១២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២០ នេះ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់ដំបូងបង្អស់ជូនដល់ក្រុមគ្រួសារកម្ពុជាមួយដែលបានទិញគម្រោង «អនាគតការសិក្សារបស់កូនខ្ញុំជាមួយ មេនូឡាយហ្វ៍» កាលពីឆ្នាំ ២០១៣។ គម្រោង «អនាគតការសិក្សារបស់កូនខ្ញុំជាមួយ មេនូឡាយហ្វ៍» គឺជាដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតដែលរួមបញ្ចូលគ្នាទាំងការការពារ និងការសន្សំសម្រាប់ការសិក្សារបស់បុត្រធីតាក្នុងកម្រិតវិទ្យាល័យ ឬសាកលវិទ្យាល័យ។ នេះគឺជាការផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់ដំបូងបង្អស់ក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃវិស័យធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតនៅកម្ពុជា។
កញ្ញា ឃុន ដាលីន ដែលបានសម្រេចចិត្តទិញបណ្ណសន្យារ៉ាប់រងសម្រាប់ប្អូនប្រុសពៅរបស់គាត់កាលពី ៧ ឆ្នាំមុនបាននិយាយថា៖ «សម្រាប់ខ្ញុំ នេះជាក្តីសុបិនដែលក្លាយជាការពិតមួយ។ ពេលនោះខ្ញុំបានចូលរួមសិក្ខាសាលាអប់រំស្តីពីការធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតដែលរៀបចំឡើងដោយក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ហើយខ្ញុំក៏បានចាប់ផ្តើមចាប់អារម្មណ៍ពីការរៀបចំផែនការហិរញ្ញវត្ថុ និងការការពារអនាគតហិរញ្ញវត្ថុរយៈពេលវែង។ ខ្ញុំចាប់ផ្តើមគិតចង់ធ្វើការសន្សំសម្រាប់ការសិក្សានៅវិទ្យាល័យរបស់ប្អូនប្រុសពៅខ្ញុំ ហើយពេលខ្ញុំត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញ ខ្ញុំបានពិភាក្សាជាមួយអ្នកម្តាយ ហើយបន្ទាប់មកក៏បានសម្រេចចិត្តផ្តើមការសន្សំនៅក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ចាប់តាំងពីពេលនោះមក។» គាត់បានបន្តថា៖ «ការព្រួយបារម្ភដ៏ធំបំផុតសម្រាប់គ្រួសារយើងខ្ញុំនៅពេលនោះ គឺគិតថាតើយើងនឹងទទួលបានទឹកប្រាក់ត្រឡប់មកវិញ ឬក៏អត់នៅចុងបញ្ចប់នៃរយៈពេលសន្សំ។ ៧ ឆ្នាំក្រោយមក! ថ្ងៃនេះពិតជាបានមកដល់ ហើយខ្ញុំរីករាយយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការអះអាងថាយើងពិតជាទទួលបានទឹកប្រាក់សន្សំ (អត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់) ត្រឡប់មកវិញដូចដែលក្រុមហ៊ុនបានសន្យាពិតមែន។ អ្វីដែលសំខាន់ជាងនេះទៅទៀតសម្រាប់គ្រួសារយើងខ្ញុំ គឺយើងខ្ញុំបានជួយទំនុកបម្រុងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់ការសិក្សានៅវិទ្យាល័យដល់ប្អូនប្រុស។»
លោក Justin Helferich អគ្គនាយកប្រតិបត្តិ និងនាយកចាត់ការទូទៅនៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា មានប្រសាសន៍ថា៖ «អត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់ដំបូងគេដែលយើងបានផ្តល់ជូនថ្ងៃនេះគឺជាភស្ដុតាងបញ្ជាក់ថាយើងបានគោរពពាក្យសន្យាក្នុងការជួយកសាងអនាគតហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំ និងកាន់តែប្រសើរជាងមុនជូនក្រុមគ្រួសារកម្ពុជា។ យើងមានមោទនភាព និងរីករាយក្រៃលែងដែលបានឃើញអតិថិជនរបស់យើងសម្រេចគោលដៅហិរញ្ញវត្ថុរយៈពេលវែងរបស់ពួកគាត់ជាមួយយើង។ សម្រាប់ មេនូឡាយហ្វ៍ នេះគ្រាន់តែជាការចាប់ផ្តើមតែប៉ុណ្ណោះ។ យើងទន្ទឹងរង់ចាំក្នុងការផ្តល់ជូននូវអត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់ដល់អតិថិជនជាច្រើនផ្សេងៗទៀត។»
អត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់គឺជាចំនួនទឹកប្រាក់ដែលក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតផ្តល់ជូនឱ្យអ្នកត្រូវបានធានារ៉ាប់រងនៅពេលដែលកាលបរិច្ឆេទនៃបណ្ណសន្យារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់។ នេះមានន័យថាប្រសិនបើលោកអ្នកមានផែនការសន្សំ រយៈពេល ១០ ឆ្នាំជាមួយក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ លោកអ្នកនឹងទទួលបាននូវអត្ថប្រយោជន៍ទាំងអស់ត្រឡប់ទៅវិញនៅចុងបញ្ចប់នៃរយៈពេលសន្សំ ១០ ឆ្នាំរបស់លោកអ្នក។
ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ មានវត្តមាននៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០១២ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតអន្តរជាតិដំបូងបង្អស់។ នៅខែ តុលា ឆ្នាំ ២០១២ ប្រហែលជាបួនខែបន្ទាប់ពីការចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម ក្រុមហ៊ុនបានធ្វើការទូទាត់សំណងករណីមរណភាពលើកដំបូង ដែលជាសំណងដំបូងបង្អស់ក្នុងវិស័យធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតទាំងមូលនៅកម្ពុជាផងដែរ។ ប្រាំបីឆ្នាំក្រោយមក មេនូឡាយហ្វ៍ ក៏ជាក្រុមហ៊ុនដែលបានផ្តល់ជូនអត្ថប្រយោជន៍ធានារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់ដំបូងបំផុតក្នុងវិស័យនេះផងដែរ។ បច្ចុប្បន្ន ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា កំពុងផ្ដល់ការការពារជូនដល់ប្រជាជនកម្ពុជាចំនួនច្រើនជាង ១២ ម៉ឺនគ្រួសារនៅទូទាំងប្រទេសជាមួយទឹកប្រាក់ធានាសរុបចំនួនច្រើនជាង ២.៧០០ លានដុល្លារអាមេរិក។

On June 12, 2020, Manulife Cambodia paid out its first ever maturity benefit to a Cambodian family. The family had purchased Manulife Education Protector, a life insurance solution combining protection and savings for children’s high school or university education, in 2013. The payout is the first maturity benefit in the history of the life insurance industry in Cambodia.
Dalin Khun, who purchased the policy for her youngest sibling 7 years ago said, “It’s a dream that comes true. At that time, I attended a Manulife seminar about life insurance and I was very interested in long-term financial planning and financial protection. I started to think about savings for my youngest brother for his high school education. I went back home, discussed with my parents and then decided to start our savings journey with Manulife.” She continued, “The biggest concern we had at that time was whether we would get our money back at end of our savings term. Now after 7 years, it is really happening and I am happy to say that we are really receiving our maturity benefit as promised.   I’m also very proud to know we’re the first family to get the maturity benefit in Cambodia. It’s a great feeling that I am able to support my brother’s high school education financially.”
“The first maturity benefit that we’re paying out today is a proof point of how we deliver on our promise to help build a healthier and better financial future for Cambodian families. We are excited to see our customers achieving their long-term financial goals with us. To us, this is just a beginning. We look forward to seeing more customers getting their maturity benefits from Manulife,” said Justin Helferich, CEO and General Manager of Manulife Cambodia.
A maturity benefit is an amount that a life insurance company pays to the insured when their insurance policy matures. This simply means that if you have a 10 years savings plan with Manulife, you will receive the matured benefit at end of 10 years.
Manulife entered Cambodia in 2012 as the first wholly foreign owned life insurance company in the Kingdom. In October, 2012, about four months after the company’s inception, the company handled its first life insurance claim and that was also the first for the whole industry in Cambodia. Eight years later, the company achieves another milestone in Cambodia by paying the first maturity benefit. Manulife Cambodia is now protecting more than 120,000 Cambodian families across the country with a total sum assured of over US$2.7 billion.