រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុង នៅអង្គរនឹងមកដល់ក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ
អ្នកដែលចូលចិត្តដើរផ្សងព្រេង និងអ្នករត់ប្រណាំងរាប់ពាន់នាក់មកពីជុំវិញពិភពលោកនឹងមកកាន់ឧទ្យានបុរាណអង្គរក្នុងខេត្តសៀមរាបដែលជាទីតាំងបេតិកភ័ណ្ឌពិភពលោករបស់អង្គការ UNESCO ដើម្បីចូលរួមរត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុងនៅអង្គរវត្តលើកទី ២៣ នៅថ្ងៃទី ០២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៨ នេះ។
ការរត់ប្រណាំងនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់សុខភាព និងសុខុមាលភាព ព្រមទាំងរៃអង្គាសថវិកាដើម្បីគាំទ្រដល់អង្គការដែលជួយដល់កុមារក្រីក្រ និងជនរងគ្រោះដោយសារគ្រាប់មីននៅកម្ពុជា។ ក្នុងនោះក៏រួមមានមន្ទីរពេទ្យកុមារគន្ធបុផ្ផា មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ កាកបាទក្រហមកម្ពុជា និងអង្គការសប្បុរសធម៌ដទៃទៀតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម វ៉ាត់ ចំរើន អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា និងជារដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍មានប្រសាសន៍ថា៖ «ឆ្នាំ ២០១៧ ជាឆ្នាំដំបូងបំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃព្រឹត្តិការណ៍មួយនេះដែលយើងទទួលបានអ្នករត់ប្រណាំងជាង ១០ ០០០ នាក់មកពីជិត ៨០ ប្រទេសក្នុងពិភពលោក ហើយវាក៏ជាឆ្នាំដំបូងដែរ ដែលចំនួនអ្នករត់ប្រណាំងក្នុងស្រុកមានច្រើនជាងអ្នករត់ប្រណាំងអន្តរជាតិ ១២%។ កំណើននេះសរបញ្ជាក់ឲ្យឃើញពីការយល់ដឹងកាន់តែប្រសើរឡើងរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាអំពីទិវារត់ប្រណាំងរបស់យើង ក៏ដូចជាសារៈសំខាន់នៃការរស់នៅប្រកបដោយសុខភាពល្អផងដែរ។ ដោយមានការគាំទ្រពីក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ក្រុមហ៊ុន Wurkz និងអ្នកឧបត្ថម្ភកម្មវិធីផ្សេងៗទៀត ខ្ញុំជឿជាក់ថាព្រឹត្តិការណ៍នេះនឹងនៅតែបន្តទទួលបានភាពជោគជ័យ ព្រមទាំងក្លាយទៅជាកម្មវិធីរៃអង្គាសថវិកាដ៏សំខាន់មួយដើម្បីបម្រើគោលដៅសប្បុរសធម៌នៅកម្ពុជាផងដែរ»។
លោក Robert Elliott អគ្គនាយកប្រតិបត្តិ និងនាយកចាត់ការទូទៅនៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ឆ្នាំ ២០១៨ នេះជាឆ្នាំទី ៤ ហើយដែលយើងបានធ្វើជាម្ចាស់ឧបត្ថម្ភធំក្នុងព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្ដាលម៉ារ៉ាតុងនៅអង្គរវត្តនេះ។ នេះជាឱកាសដ៏ល្អបំផុតមួយសម្រាប់យើងក្នុងការជួយឱ្យអតិថិជន បុគ្គលិក និងសហគមន៍របស់យើងមានសុខភាពល្អ ភាពសកម្ម និងជីវិតដ៏ប្រសើរមួយ»។
ក្នុងឆ្នាំនេះ ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ នឹងនៅតែបន្តប្រារព្ធកម្មវិធីពិពរណ៍ដ៏អស្ចារ្យមួយរបស់ខ្លួនទាក់ទងនឹងព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងនេះដែរ ហើយកម្មវិធីនោះមានឈ្មោះថា Manulife Move។ កម្មវិធីនេះនឹងបើកឱ្យសាធារណជនចូលរួមដោយឥតគិតថ្លៃរយៈពេលបីថ្ងៃចាប់ពីថ្ងៃទី ៣០ ខែវិច្ឆិកា ដល់ថ្ងៃទី ២ ខែធ្នូ។
អ្នករត់ប្រណាំងប្រមាណ ៥០០ នាក់ បានចូលរួមទិវារត់ប្រណាំងពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងនៅអង្គរវត្តជាលើកដំបូងនៅឆ្នាំ ១៩៩៦ ហើយព្រឹត្តិការណ៍នេះកាន់តែមានប្រជាប្រិយភាពខ្លាំងឡើង ខណៈដែលចំនួនអ្នករត់ប្រណាំងបន្តកើនឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ កាលពីឆ្នាំមុន ចំនួនអ្នកចុះឈ្មោះចូលរួមកើនឡើង ១០% ធៀបទៅនឹងឆ្នាំ ២០១៦ ដែលការកើនឡើងនេះបានធ្វើឲ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងវិស័យទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា ជាពិសេសក្នុងខេត្តសៀមរាប។ការរត់ប្រណាំងនេះចាប់ផ្ដើមនៅម៉ោង ៥:៥០ នាទីព្រឹក ហើយអ្នករត់ប្រណាំងអាចចូលរួមក្នុងចម្ងាយប្រកួតចំនួន ៣ ប្រភេទ ដែលក្នុងនោះមានចម្ងាយ ២១ គីឡូម៉ែត្រ ១០ គីឡូម៉ែត្រ ឬ ៣ គីឡូម៉ែត្រ។

October 26, 2018, Cambodia – Thousands of adventure seekers and athletes from all around the world will make their way to the Angkor Archaeological Park in Siem Reap, a UNESCO World Heritage site where the Angkor Wat International Half Marathon soon approaches its 23rd race day on December 02, 2018.
The race aims to promote health and wellness and raises funds for organizations that support underprivileged children and victims of antipersonnel mines in Cambodia. Beneficiaries include the Kantha Bopha Childrens’ Hospital, the Angkor Hospital for Children, Cambodian Red Cross and other charity organizations in the country.
“2017 was a record year in our event’s history as we had over 10,000 runners from nearly 80 different countries joining the race. It was also the first year that the number of local runners outgrew the international runners by 12%, and that reflects a great awareness towards the event and healthy living among the local people,” said His Excellency Vath Chamroeun, Secretary General of the National Olympic Committee of Cambodia (NOCC), and Secretary of State of Ministry of Tourism. “With strong supports from Manulife, Wurkz and other sponsors, I’m optimistic that the event will continue to be successful and become a key fundraising platform to serve the charity purpose in Cambodia.”
“This is our fourth consecutive year as principal sponsor of the Angkor Wat International Half Marathon. It’s a great opportunity for us to help our customers, employees and communities have an active, healthy and fulfilled life,” said Robert Elliott, Chief Executive Officer and General Manager of Manulife Cambodia.
This year Manulife continues its exciting programme as part of the race weekend with the Manulife MOVE Fair, which is free and open to the public for three days from November 30 to December 2.
“We’re looking forward to hosting our Manulife MOVE Fair, which includes a variety of interactive and fun activities that encourage healthy living,” said Robert.
Around 500 runners took part in the first ever Angkor Wat Half Marathon in 1996 and the race has grown in popularity, with numbers continuing to increase each year. Last year, the registration number increased by 10% compared to 2016 making the event an important driver of tourism in Cambodia especially in Siem Reap.
The race starts at 5:50 a.m. and runners can participate in three different race courses – 21 Km, 10 Km, or 3 Km.