កម្មវិធីមួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់គ្រួសារ ត្រូវបានពង្រីកទៅកាន់ខេត្តកំពង់ចាម
កំពង់ចាម, ថ្ងៃទី១១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៧  - កម្មវិធីមួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់គ្រួសារ ដែលទទួលបានការគាំទ្រពី ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា​ បានប្រារព្ធពិធីអបអរខួប ៦​ ឆ្នាំ​ របស់ខ្លួនតាមរយៈការពង្រីកការអប់រំអំពីសុវត្ថិភាព ចរាចរណ៍ទៅកាន់សាលាបឋមសិក្សាវាលវង់ ស្ថិតក្នុងខេត្តកំពង់ចាម។ ក្នុងឆ្នាំនេះកម្មវិធីបានផ្តល់មួក​សុវត្ថិ​ភាព ​ដែលមានគុណភាព​ជាង ១,០០០ មួកសុវត្ថិភាពដល់សិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូអ្នកគ្រូ និងមាតាបិតា​សិស្ស។ ជាមួយគ្នានេះដែរ​​កម្មវិធីក៏ផ្តល់នូវការអប់រំដល់សិស្សានុសិស្ស សំដៅ​បង្កើនការយល់ដឹងរបស់​ពួកគេ​អំពី​សុវត្ថិភាព​ចរាចរណ៍​​ផង​ដែរ​។
ឯកឧត្តម គួច ចំរើន  អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកំពង់ចាម បានមានប្រសាសន៍៖ «កាលពីឆ្នាំ២០១៦ មានមនុស្ស ៨៦ នាក់ បានស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ នៅក្នុងខេត្តរបស់យើង ដែលចំនួននេះស្មើនឹង ៥ ​ភាគរយ នៃចំនួនអ្នកស្លាប់សរុបនៅទូទាំងប្រទេស។»​ ​ឯកឧត្តមអភិបាលបានបន្ថែមទៀតថា៖ «​វាពិតជាមិន​អាចទៅរួចទេ ក្នុងការវាស់វែងពីទំហំនៃការឈឺចាប់ ​និងការទទួលរងនូវការបាត់បង់ទាំងឡាយ បណ្តាលមក​ពីគ្រោះ​ថ្នាក់​ចរាចរណ៍។​ ប៉ុន្តែការបំពេញ​ការងារជាមួយអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី និងក្រុមហ៊ុន មេនូ​ឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា​ លើកម្មវិធីមួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារនេះ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយ ឆ្ពោះទៅធ្វើឱ្យការធ្វើចរា​ចរណ៍របស់​ប្រជាពល​រដ្ឋ​​នៅក្នុងសហគមន៍របស់យើង កាន់តែមានសុវត្ថិភាព។»​
លោកជំទាវ​ មឹន មាណវី  រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងជាអគ្គលេខាធិការគណៈ កម្មាធិការជាតិ សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ជារៀងរាល់ឆ្នាំនៅកម្ពុជាមានអ្នកស្លាប់ ដោយសារ​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ប្រមាណជិត ២០០០ នាក់។»​ លោកជំទាវ​បានមានប្រសាសន៍បន្ថែមទៀតថា៖ «​ដោយសារ​ទោចក្រ​យាន​យន្ត​(ម៉ូតូ) និង ទោចក្រយានយន្តសណ្តោងរ៉ឺម៉ក មានរហូតដល់ទៅ ៨៣ ភាគ រយនៃយានយន្តសរុប​ដែលកំពុងធ្វើ​ចរាចរណ៍នៅលើដងផ្លូវក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដូច្នេះកម្មវិធីមួកសុវត្ថិភាព សម្រាប់គ្រួសារពិតជាមាន​សារៈសំខាន់ណាស់ ក្នុងការកសាងចំណេះដឹងសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ និងធ្វើឱ្យ​កុមាររបស់យើងកាន់តែមានសុវត្ថិភាព។ ខណៈដែលកម្មវិធីនេះបន្តសកម្មភាពរបស់ខ្លួន ចំនួនមួកសុវត្ថិ​ភាពដែលផ្តល់ជូន ព្រមទាំងសកម្មភាពពង្រឹងការយល់ដឹង​នឹងត្រូវបង្កើន​ហើយនឹងរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងការកាត់បន្ថយចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា។»​
គិតចាប់ពីពេលប្រកាសផ្តើមអនុវត្តកម្មវិធីក្រោមភាពជាដៃគូ ជាមួយក្រុមហ៊ុនមេនូឡាយហ្វ៍​ ខេមបូឌា កាលពីឆ្នាំ២០១២ កម្មវិធីមួកសុត្ថិភាពសម្រាប់គ្រួសារ បានផ្តល់មួកសុវត្ថិភាពប្រមាណជិត ៥០០០ មួក និងសិក្ខា សាលាបណ្តុះបណ្តាលអំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ចំនួន ១៨ លើកដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ប្រមាណ​៦០០នាក់​។
លោក  Robert Elliott ​អគ្គ​នាយក​ប្រតិបត្តិ​​ និង​នាយក​ចាត់​ការ​ទូទៅ​នៃ​ក្រុម​ហ៊ុន​ មេនូឡាយហ្វ៍​ ខេមបូឌា​ បានមាន​ប្រសាសន៍ថា៖ «​យើងប្តេជ្ញាក្នុងការកសាង​អនាគតដ៏ល្អប្រសើរ សម្រាប់គ្រួសារទាំងឡាយ នៅក្នុងសហ​គមន៍​ដែល​យើងកំពុងធ្វើ​ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម​។ កម្មវិធីមួកសុត្ថិភាពសម្រាប់គ្រួសារនេះ គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់ នៃកិច្ចខិតខំ​ប្រឹងប្រែងរបស់យើង ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពជូនកុមារ និងក្រុមគ្រួសារកម្ពុជា តាមរយៈការ​ផ្តល់​ការអប់រំដល់​ពួកគេអំពី​សុវត្ថិភាព​ចរា​ចរណ៍​ និងសារៈសំខាន់នៃការពាក់មួកសុវត្ថិភាព ដែលមានគុណភាព នៅពេលធ្វើដំណើរតាមម៉ូតូ ឬកង់នៅ​លើដងផ្លូវ។»​
លោក គឹម បញ្ញា  នាយកអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីប្រចាំកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «សាលាបឋមសិក្សាវាលវង់ ត្រូវបានជ្រើសរើសមកអនុវត្តកម្មវិធី ​ដោយសារតែទីតាំងជាតំបន់ ដែលមានប្រឈមនឹង គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ខ្ពស់ ហើយសិស្សានុសិស្សត្រូវធ្វើដំណើរទៅមក សាលារៀនតាមផ្លូវ ដែលមានចរា​ចរណ៍មមាញឹកនៅក្នុងខេត្ដ។​ សិស្សានុសិស្សរបស់សាលារៀននេះ ប្រមាណ ៨០ ភាគរយធ្វើដំណើរទៅម​ក​ដោយជិះកង់ ឬតាមម៉ូតូជាមួយ​អាណាព្យាបាល។»​ លោកបានបញ្ជាក់ទៀតថា៖ «​កាលពីឆ្នាំសិក្សា២០១៦-២០១៧ មានសិស្សានុ​សិស្ស​​៥នាក់ និង​លោកគ្រូ អ្នកគ្រូចំនួន ៤ នាក់នៃសាលាបឋម​សិក្សាវាលវង់ បាន​ទទួល​រងរបួសដោយ​សារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍។ ដូច្នេះកម្មវិធីមួកសុវត្ថិភាពសម្រាប់គ្រួសារ នឹងផ្តល់មួក​សុវត្ថិ​ភាព ដែលមានគុណភាព រួមជាមួយនឹងការបណ្តុះបណ្តាល ​អំពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ដល់សិស្សានុ​សិស្ស លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងអ្នករស់នៅក្នុងសហគមន៍ ដែលងាយរងគ្រោះបំផុត។»​
ចូលរួមនៅក្នុងអង្គពិធីនេះ​រួមមាន៖ សិស្សានុសិស្ស​ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ មន្រ្តីរាជការ អ្នកសារព័ត៌មាន ​និងសមា​ជិក​សហ​គមន៍ប្រមាណ ១០០០ នាក់។ គណៈអធិបតីក្នុងអង្គពិធីរួមមាន៖ លោកជំទាវ មឹន មាណវី រដ្ឋលេខា​ធិ​ការ​ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ឯកឧត្តម គួច ចំរើន អភិបាលនៃគណៈអភិបាល ខេត្តកំពង់ចាម លោក Robert Elliott អគ្គ​នាយក​ប្រតិបត្តិ​​ និង​នាយក​ចាត់​ការ​ទូទៅ​នៃ​ក្រុម​ហ៊ុន​ មេនូឡាយហ្វ៍​ ខេមបូឌា និងលោក គឹម បញ្ញា នាយកអង្គការមូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ីប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា។

We and our partners use cookies and other similar technologies to personalize and enhance your digital online experience. We want to ensure your privacy, and we use cookies only for security, website operations, and to analyze website usage. We also use cookies to improve website performance, and deliver targeted advertising. By clicking “Accept all cookies”, you agree to the use of cookies for these purposes. Or, select “Cookie settings” below and choose which cookies you’d like to accept. Learn more by reading our Online Privacy Statement.
Helmet for Families expands to Kampong Cham
November 11, 2017, Kampong Cham, Cambodia – Helmets for Families, sponsored by Manulife Cambodia, celebrated its sixth anniversary by expanding its road safety education to Veal Vong Primary School in Kampong Cham Province. This year, over 1,000 high-quality helmets were donated to the community, as well as an education program on road safety awareness to students.
“In 2016 alone, 86 people were killed in road crashes in our province, accounting for 5% of the nationwide total,” H.E. Kuoch Chamroeun, Governor of Kampong Cham Province, said. “It is impossible to quantify the pain and suffering that these losses have caused, but working with AIP Foundation and Manulife Cambodia on this program is an important step towards making the roads safe for everyone in our community.”
“There are nearly 2,000 road crash-related deaths in Cambodia annually,” said H.E Mrs. Min Meanvy, Secretary of State of Public Works and Transport and Secretary General of the National Road Safety Committee. “With motorized two- and three-wheelers, such as motorcycles, accounting for 83% of vehicles on Cambodia’s roads, programs like Helmets for Families is essential to building road safety awareness and keeping our children safe. As the programme continues, the number of donated helmets and awareness will increase and will play an important role in reducing the deaths caused by road crashes in Cambodia.”
The Helmets for Families program has provided nearly 5,000 helmets and 18 road safety training seminars to more than 600 people, since the partnership with Manulife Cambodia launched in 2012.
“We are committed to helping provide a better future for families within the communities that we serve. This program is an important part of our efforts to ensure the safety of Cambodian children and families, by educating them on road safety and the importance of using quality helmets when they are on a motorcycle or bicycle,” said Mr. Robert Elliott, CEO and General Manager of Manulife Cambodia.
“Veal Vong Primary School was selected because of its location in a high-risk and traffic dense area in a province where 80% of children travel as motorcycle passengers and bicycle riders,” said Mr. Pagna Kim, Cambodia Country Director of AIP Foundation. “In 2016, five students and four teachers from Veal Vong Primary School were injured in road crashes. Helmets for Families will provide quality helmets and road safety training for those in the community that are most vulnerable.”
More than 1,000 students, parents, teachers, government officials, media, and community members attended the event. Notable representatives included H.E. Kouch Chamroeurn, Governor of Kampong Cham Province; H.E. Min Meanvy, Secretary of State of Public Works and Transport; Mr. Robert Elliott, CEO and General Manager of Manulife Cambodia; and Mr. Pagna Kim, Cambodia Country Director of AIP Foundation.