វគ្គ​សិក្ខា​សាលា​លើក​ដំបូង​បំផុត ស្ដី​ពី​ការ​វិភាគ​ហានិភ័យ​ធានារ៉ាប់​រង​នៅ​កម្ពុជា!
ព្រះ​រាជា​ណាចក្រ​កម្ពុជា​ -  កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​ ៩​ ខែ​តុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៧​ នេះ​ សមាគមធានា​រ៉ាប់​រង​កម្ពុជា​បាន​សហការ​ជាមួយ​សមាគម​អ្នក​គណនា​ហានិភ័យ ​នៃ​ប្រទេស​សិង្ហបុរី​ ដើម្បី​រៀប​ចំ​វគ្គ​សិក្ខាសាលាស្ដីពី​អាជីវកម្ម​ធានារ៉ាប់រង​ ដែល​ធ្វើ​ឡើង​ក្រោម​ប្រធាន​បទ​ «​ទិដ្ឋ​ភាព​​នៃ​​ក្រប​ខ័ណ្ឌ​វិភាគ​​ និង​គណនា​ហានិភ័យ​» ដែល​នេះ​ជា​វគ្គ​សិក្ខា​សាលា​ទ្រង់​ទ្រាយ​ធំ​ដំបូង​បំផុត ​សម្រាប់​វិស័យ​ធានារ៉ាប់​រង​នៅ​កម្ពុជាពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​ការ​វិភាគ​ហានិភ័យ​។​ ក្រោម​ការ​គាំ​ទ្រ​ពី​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញ​វត្ថុ នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ កម្មវិធី​នេះ​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​រយៈ​ពេល​ ២​ ថ្ងៃ​គឺ​នៅ​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ​ និង​អង្គារ​ ដែល​ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​ ៩​ និង​ទី​ ១០​ ខែ​តុលា​ ឆ្នាំ​ ២០១៧​ នេះ​ដោយ​មាន​ការអញ្ជើញ​ចូល​រួម​ពី ​ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​ ម៉ី វ៉ាន់ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានឧស្សាហកម្មហិរញ្ញវត្ថុ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ព្រម​ទាំង​អ្នក​តំណាង​អញ្ជើញ​ មក​ពី​បណ្ដា​ក្រុម​ហ៊ុន​ធានារ៉ាប់​រង​​ទាំង​អស់ ​នៅ​កម្ពុជា​ ទាំង​ក្រុម​ហ៊ុន​ធានារ៉ាប់​រង​អាយុជីវិត​ និង​ក្រុម​ហ៊ុន​ធានារ៉ាប់​រង​មិន​មែន​អាយុជីវិត​។​ វគ្គសិក្ខា​សាលា​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ដើម្បីលើកកម្ពស់ចំណេះដឹង និងជំនាញ ដល់បុគ្គលិកវិជ្ជាជីវៈធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា​ឲ្យកាន់តែមានសមត្ថភាពខ្ពស់ ដើម្បីផ្តល់សេវាកម្ម និងចូលរួមអភិវឌ្ឍ ទីផ្សារ​ធានារ៉ាប់រងឱ្យ​កាន់តែមានប្រសិទ្ធ​ភាពបន្ថែម​ទៀត​។​ ការ​រៀប​ចំ​ឱ្យ​មាន​កម្មវិធី​នេះ​ឡើង ​ដើរ​ស្រប​គ្នា​យ៉ា​ង​ល្អ​បំផុតនៅ​ក្នុង​វិស័យ​ធានា​រ៉ាប់​រង ​ព្រោះ​ការ​វិភាគ​ និង​ការ​ទទួល​យក​ហានិភ័យ ​គឺ​ជា​ចំណុច​ស្នូល​នៃ​អាជីវកម្ម​នេះ​។​
លោក​ ហ៊ុយ​ វ៉ា​ថារ៉ូ​ ប្រធាន​សមាគមន​ធានា​រ៉ាប់​រង​កម្ពុជា​ មាន​ប្រសាសន៍​ក្នុង​កិច្ច​ស្វាគមន៍​ នៃ​កម្មវិធី​នេះ​ថា​៖ ​«​ដោយសារតែភាពក្មេងខ្ចី នៃវិស័យធានារ៉ាប់រងរបស់កម្ពុជាយើង កង្វះបុគ្គលិក​វិជ្ជាជីវៈក្នុងស្រុក ​គឺជាបញ្ហាប្រឈមមួយ។ សមាគមធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា បាននិងកំពុងប្រឹងប្រែង គ្រប់លទ្ធភាពដោយ​សហការ​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ ជា​មួយ​ក្រសួង​សេដ្ឋ​កិច្ច​ និង​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​ ប្រតិបត្តិករ​ធានារ៉ាប់​រង​ និង​ភាគី​ពាក់​ព័ន្ធ​ទាំង​ក្នុង​ស្រុក​ និង​ក្រៅ​ស្រុក​ដើម្បីរៀបចំ​ឲ្យបុគ្គលិកធានារ៉ាប់រងវិជ្ជាជីវៈ នៅ​កម្ពុជា​ មានឱកាសបង្កើនចំណេះដឹងជំនាញរបស់ខ្លួន លើគ្រប់ផ្នែកនៃខ្សែសង្វាក់អាជីវកម្មធានារ៉ាប់រង។ ហើយ​ការ​រៀប​ចំ​ឱ្យ​មាន​វគ្គ​សិក្ខា​ក្នុង​ថ្ងៃ​នេះ​ឡើង​ជា​ឧទាហរណ៍​ ជាក់​ស្ដែង​នៃកិច្ច​ខិត​ខំ​ប្រឹង​ប្រែង​របស់​យើង​។​ ខ្ញុំ​ចង់​ឆ្លៀត​ឱកាស​នេះ​ ដើម្បី​ថ្លែង​អំណរ​គុណ​ដល់​វាគ្មិន​ និង​អ្នក​ជំនាញ​ទាំង​អស់​ ដែល​អញ្ជើញ​មក​ពី ​សមាគម​អ្នក​គណនា​ហានិភ័យ​នៃ​ប្រទេស​សិង្ហបុរី​ ដែល​បានចូល​រួម​ចែក​រំលែក​បទពិសោធន៍​ ក្នុង​វិស័យ​ធានារ៉ាប់​រង​នេះ​ ជូន​ដល់​បុគ្គលិក​គោលដៅ​ ក្នុង​វិស័យ​នេះ​នៅ​កម្ពុជា​។​»​
ថ្លែង​ក្នុង​កិច្ច​បើក​វគ្គ​សិក្ខា​សាលា​នេះ​ ​ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​ ម៉ី វ៉ាន់ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានឧស្សាហកម្មហិរញ្ញវត្ថុ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ មាន​ប្រសាសន៍​ថា​៖​ «​ការរៀបចំសិក្ខាសាលានេះ គឺជាការឆ្លុះបញ្ចាំង ពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារបស់តួអង្គទាំងអស់ នៅក្នុងទីផ្សារដើម្បីកសាង និងពង្រឹងសមត្ថភាពធនធានមនុស្ស និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈក្នុង​គោលបំណង​ចូលរួមលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាព និងចីរភាពនៃការអភិវឌ្ឍទីផ្សារធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា។»​ ឯក​ឧត្តម​មាន​ប្រសាសន៍​បន្ត​ទៀត​ថា​៖​ «​ក្រោមទិសដៅនៃយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ដែលទើបត្រូវបានធ្វើ បច្ចុប្បន្នភាពចុងក្រោយសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៦ ដល់​ឆ្នាំ​ ២០២៥ សកម្មភាពអាទិភាពចម្បងៗមួយចំនួន ត្រូវបានដាក់ចេញយ៉ាងច្បាស់ ដូចជាការលើកកម្ពស់ បរិស្ថានបទប្បញ្ញត្តិល្អប្រសើរ ការពង្រឹងយន្តការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យទីផ្សារ ឲ្យកាន់តែមានស្តង់ដារខ្ពស់ ស្របតាមភាពចាំបាច់ នៃការអភិវឌ្ឍទីផ្សារធានារ៉ាប់រងនៅកម្ពុជា ការបង្កើនការយល់ដឹង និងពង្រីកទីផ្សារធានារ៉ាប់រង តាមរយៈការជម្រុញ​ផ្សព្វផ្សាយ អំពីអត្ថប្រយោជន៍ នៃការធានារ៉ាប់រងជូនប្រជាពលរដ្ឋ និងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈ ទាំងបញ្ញត្តិករ ទាំង​ប្រតិបត្តិករ។»​
គួរ​បញ្ជាក់​ផង​ដែ​រថា ​វគ្គ​សិក្ខា​សាលា​រយៈ​ពេល​ពីរ​ថ្ងៃ​នេះ ​ជា​វគ្គ​សិក្ខា​សាលាធំ​​ដំបូង​បំផុតស្ដី​ពី​ ការវិភាគ​ហានិភ័យ​ធានា​រ៉ាប់​រង​ ចាប់​តាំង​ពី​វិស័យ​ធានា​រ៉ាប់​រង​នេះ ​ចាប់​កំណើត​ឡើង​នៅ​កម្ពុជា​​ ហើយ​វាគ្មិន​ និង​អ្នក​ជំនាញ​ ដែល​អញ្ជើញ​មក​ចែក​រំលែក ​បទពិសោធន៍​ក្នុង​វគ្គ​សិក្ខា​សាលា​នេះ​ សុទ្ធតែ​ជា​អ្នក​ជំនាញ​ផ្នែក​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​ ផ្នែក​វិភាគ​ហានិភ័យ​ធានារ៉ាប់រង​ និង​វិស័យ​ពាក់​ព័ន្ធ​ដែល​មាន​បទពិសោធន៍​ជា​ច្រើន​ឆ្នាំ ​ក្នុង​វិស័យ​ទាំង​នេះ​នៅ​ទូទាំង​សកល​លោក​។​​

First Actuarial Seminar in Cambodia!
October 09, 2017, Phnom Penh, Cambodia – Insurance Association of Cambodia (IAC) in collaboration with Singapore Actuarial Society (SAS) organized a seminar on “Insurance business: From actuarial framework perspectives,” which is the first large scale actuarial seminar in the Cambodian insurance history. With support from Ministry of Economy and Finance of Cambodia, the programme runs for two days, Monday and Tuesday, October 9 – 10, 2017 presided by H.E. Dr. Mey Vann, Director General, General Department of Financial Industry, Ministry of Economy and Finance. The event was participated by representatives from all insurance companies in Cambodia - life and non-life insurers. This seminar aims to develop further knowledge and skill for insurance professionals in Cambodia to be more capable in providing services contributing to the growth of the country’s insurance market. This seminar addresses the key challenge in the insurance industry, as actuaries play a very crucial role in the business.
Vatharo Huy, Chairman of Insurance Association of Cambodia said in the welcome remark of the seminar, “Because of the immaturity of insurance market in Cambodia, lack of skilled insurance professionals in the country is a key challenge. IAC has been working closely with the Ministry of Economy and Finance, Insurers, and relevant parties in and outside the country to give opportunity to Cambodian insurance professionals to improve their expertise. I want to take this opportunity to thank to all the speakers and experts from the Singapore Actuarial Society spending their valuable time to share their knowledge and experience in insurance sector with Cambodian insurance professionals in this seminar.”
“Our participation in this seminar reflects joint collaboration from all players in the insurance market to enhance human resource capability and efficiency as well as to ensure the sustainability of market growth in Cambodia,” said H.E. Dr. Mey Vann, in the opening remark of the seminar. He added, “Under our updated strategic vision in developing financial industry for 2016-2025, some priorities have been clearly set out to take actions - improving regulatory environment for insurance business, strengthening management mechanism and monitoring the market to achieve higher standard quality to facilitate the market growth, , and expanding the insurance market through educating the market about benefits of insurance as well as developing skills for both insurance operators and regulators. ”
The two-day seminar is the first biggest actuarial seminar since the insurance industry started in Cambodia. All the speakers in the seminar are experts with years of experience in insurance and financial industry around the world.