ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតអន្តរជាតិដំបូងគេនៅកម្ពុជា មេនូឡាយហ្វ៍ (Manulife) បានប្រកាសតែងតាំងលោក ចាន់ រដ្ឋា ជាអគ្គនាយក (CEO) ចាប់ពីថ្ងៃទី ២០ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៣ នេះតទៅ។ លោក ចាន់ រដ្ឋា គឺជាជនជាតិខ្មែរដំបូងគេបង្អស់ដែលបានទទួលតំណែងជាអគ្គនាយកប្រតិបត្តិ និងនាយកចាត់ការទូទៅនៃក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិមួយនេះ។
យោងតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់ក្រុមហ៊ុន លោក ចាន់ រដ្ឋា គឺជាបុគ្គលិកដំបូងគេបង្អស់របស់ក្រុមហ៊ុន Manulife នៅពេលក្រុមហ៊ុនបានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់ខ្លួននៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០១២ ហើយលោកក៏បានបម្រើការងារអស់រយៈពេល ៨ ឆ្នាំរហូតដល់ឆ្នាំ ២០២០។ លោក ចាន់ រដ្ឋា មានបទពិសោធយ៉ាងច្រើន និងស៊ីជម្រៅក្នុងវិស័យធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត ហើយលោកបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍក្រុមហ៊ុន Manulife នៅក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា។ លោកបានដឹកនាំនាយកដ្ឋានផ្នែកលក់របស់ក្រុមហ៊ុនឲ្យឈានមុខគេ និងទទួលបានតំណែងលេខ ១ នៅលើទីផ្សារផងដែរ។
លោក ចាន់ រដ្ឋា ទទួលបានពានរង្វាន់ Global Star of Excellence ពី Manulife ក្នុងឆ្នាំ ២០១៣ ហើយលោកត្រូវបានទទួលស្គាល់ជា Asia Young Leader of the Year ក្នុងឆ្នាំ ២០១៨ ដោយស្ថាប័នអន្តរជាតិ Asia Insurance Review។ ថ្មីៗនេះ លោកត្រូវបានព្រះករុណាព្រះបាទសម្តេចព្រះបរមនាថ នរោត្តម សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាប្រោសព្រះរាជទាននូវគ្រឿងឥស្សរិយយសមុនីសារាភ័ណ្ឌថ្នាក់ មហាសេរីវឌ្ឍន៍ ផងដែរ។
លោក Sachin N. Shah អគ្គនាយកចាត់ការទូទៅ របស់ក្រុមហ៊ុន Manulife ប្រចាំតំបន់អាស៊ីទទួលបន្ទុកផ្នែកទីផ្សារកំពុងរីកចម្រើន បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងខ្ញុំពិតជារំភើបណាស់ដែលបានស្វាគមន៍ លោក ចាន់ រដ្ឋា មកកាន់ក្រុមហ៊ុន Manulife។ បទពិសោធន៍ ចំណេះដឹង ក៏ដូចជាការទទួលស្គាល់របស់លោក ចាន់ រដ្ឋា ស័ក្តិសមបំផុតសម្រាប់ដំណាក់កាលបន្ទាប់នៃការរីកចម្រើនរបស់ក្រុមហ៊ុន Manulife ក្នុងការបន្តកសាងអនាគតហិរញ្ញវត្ថុដ៏ល្អប្រសើរជូនក្រុមគ្រួសារកម្ពុជា»។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា លោក ចាន់ រដ្ឋា ទទួលតំណែងបន្តពីលោក Justin Helferich ដែលបានដឹកនាំក្រុមហ៊ុន Manulife ឆ្លងកាត់បញ្ហាប្រឈមពីខាងក្រៅដែលមិនធ្លាប់មានពីមុខមក ស្របពេលជាមួយគ្នានោះ បានបន្តរក្សាការរីកចម្រើនរបស់ក្រុមហ៊ុនឲ្យនៅតែរឹងមាំសម្រាប់ថ្ងៃអនាគត។
ក្រៅពីតួនាទីនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន លោក Justin ក៏ជាអនុប្រធានគណៈកម្មការប្រតិបត្តិនៃសមាគមធានារ៉ាប់រងកម្ពុជាផងដែរ ដោយលោកបានដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការផ្តល់នូវភាពជាអ្នកដឹកនាំ ផ្នត់គំនិត និងចូលរួមសម្របសម្រួលកិច្ចសហការរវាងវិស័យឯកជន និងនិយ័តករពាក់ព័ន្ធនឹងការបង្កើតបទប្បញ្ញត្តិនានា ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងជាសាធារណៈ និងការរីកចម្រើនរបស់វិស័យធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតនៅកម្ពុជាផងដែរ។
លោក Sachin បានបន្ថែមទៀតថា៖ «ឆ្នាំ ២០២២ កន្លងទៅនេះ យើងមានមោទកភាពដែលបានប្រារព្ធខួប ១០ ឆ្នាំនៃទំនុកចិត្តនៅកម្ពុជា ដែលក្រុមហ៊ុន Manulife នៅតែបន្តរក្សាបាននូវតំណែង និងការរីកចម្រើនទៅមុខ ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោក Justin»។
នៅពេលដែលក្រុមហ៊ុនចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិអាជីវកម្មក្នុងឆ្នាំ ២០១២ Manulife គឺជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតអន្តរជាតិដំបូងគេបង្អស់ដែលបានចូលមកទីផ្សារកម្ពុជា ហើយបានណែនាំប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរឲ្យបានយល់ដឹង និងស្គាល់អំពីផលិតផល និងសេវាកម្មធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត។ ក្រុមហ៊ុនបានបន្តបេសកកម្មរបស់ខ្លួនក្នុងការជួយកសាងអនាគតហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំ និងកាន់តែប្រសើរឡើងជូនប្រជាជនកម្ពុជា។ បច្ចុប្បន្ននេះ Manulife បាននិងកំពុងផ្តល់ការការពារអនាគតហិរញ្ញវត្ថុជូនអតិថិជនជាង ១០១.០០០ នាក់ និងផ្តល់សំណងជាទឹកប្រាក់សរុបជិត ១០.០០០.០០០ ដុល្លារអាមេរិកជូនអតិថិជននៅកម្ពុជា។
ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា នៅតែបន្តរក្សាតំណែងលេខ ១ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនដែលមានចំណែកទីផ្សារច្រើនជាងគេ (សម្រាប់ចំនួនបុព្វលាភធានារ៉ាប់រងឆ្នាំដំបូង) ក្នុងឆ្នាំ ២០២២។ ក្រុមហ៊ុនក៏បានផ្តល់ទឹកប្រាក់ត្រលប់ទៅវិញដល់អតិថិជនដែលមានបណ្ណសន្យារ៉ាប់រងដល់កាលកំណត់ដំបូងគេនៅកម្ពុជា ហើយនឹងបន្តផ្តល់ជូនប្រមាណ ១.០០០.០០០ ដុល្លារអាមេរិកដល់អតិថិជនកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ នេះ។
ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា ក៏បានចំណាយថវិកាជាង ៥.០០០.០០០ ដុល្លារអាមេរិករួចមកហើយក្នុងសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គមរួមមាន ការគាំទ្រដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការលើកកម្ពស់សុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក ការចែកមួកសុវត្ថិភាព ការឧបត្ថម្ភព្រឹត្តិការណ៍រត់ប្រណាំងអន្តរជាតិពាក់កណ្តាលម៉ារ៉ាតុងនៅអង្គរវត្ត ការរៃអង្គាសថវិកាដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារ ការឧបត្ថម្ភដល់មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា ការផ្តល់ជូនអត្ថប្រយោជន៍បន្ថែមដល់អតិថិជនក្នុងអំឡុងពេលនៃការរីករាលដាលនៃជំងឺ កូវីដ-១៩ និងកម្មវិធីនានាជាច្រើនទៀត។
ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា គឺជាក្រុមហ៊ុនដំបូងគេនៅកម្ពុជាដែលបានពង្រីកវិសាលភាពអាជីវកម្មទៅកាន់ខេត្ត សៀមរាប កំពង់ចាម បាត់ដំបង បន្ទាយមានជ័យ និងព្រះសីហនុ ដើម្បីឱ្យក្រុមគ្រួសារកម្ពុជាកាន់តែច្រើនឡើងៗទទួលបានការការពារផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។
ក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ខេមបូឌា គឺជាផ្នែកមួយនៃក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ ហ្វាយនែនសល (Manulife Financial Corporation)។ ដោយមានទីស្នាក់ការកណ្តាលជាសកលនៅទីក្រុងតូរ៉ុនតូ ប្រទេសកាណាដា ក្រុមហ៊ុនផ្តល់ការប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុ និងដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងតាមរយៈប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មជាក្រុមហ៊ុន មេនូឡាយហ្វ៍ នៅប្រទេសកាណាដា នៅតំបន់អាស៊ី និងអឺរ៉ុប និងជាក្រុមហ៊ុន John Hancock នៅសហរដ្ឋអាមេរិក ហើយកំពុងការពារអតិថិជនជាង ៣៤.០០០.០០០ នាក់នៅទូទាំងសកលលោក៕

Manulife announces the appointment of Rotha Chan as Chief Executive Officer (CEO) and General Manager of Manulife Cambodia, effective March. 20. Rotha Chan is also the first Cambodian to become the CEO of Manulife Cambodia.
According to a statement by the company, Rotha was Manulife’s first local hire in Cambodia when the company began operating in the country in 2012, initially staying with Manulife for eight years until 2020. Rotha has extensive industry experience and played a crucial role in Manulife’s development in the country while building Manulife Cambodia's agency channel to No. 1 in the market during his tenure.
Rotha earned a Global Star of Excellence in 2013 and was recognized as an Asia Young Leader of the Year in 2018 by Asia Insurance Review. Rotha was recently awarded the Royal Order of Maha Sirivudha (Grand Croix) by His Majesty King Norodom Sihamoni, the King of Cambodia.
Sachin N. Shah, General Manager, Emerging Markets, Manulife, said: “We are very excited to welcome Rotha back to Manulife. Rotha’s experience, knowledge and relationships are well suited for the next phase of growth for Manulife Cambodia as we continue to build a better future for Cambodian families.”
Rotha succeeds Justin Helferich who has navigated Manulife Cambodia through a period of unprecedented external challenges while at the same time making significant progress to position the company for the future.
In addition to his responsibilities with Manulife Cambodia, Justin holds Vice Chair of the board of management of the Insurance Association of Cambodia and he has been instrumental in providing thought leadership and facilitating collaboration between the private sector and the local regulator to shape sensible regulations to promote growth and awareness of the life insurance industry within this market.
“In 2022, we proudly celebrated our 10-year anniversary.  Manulife Cambodia is well positioned and continues to thrive thanks to Justin’s leadership,” Sachin N. Shah added.
When launched in 2012, Manulife was the first international life insurance company to enter the Cambodian market and introduce people to life insurance products and services. The company has continued its mission to help build a better future for the Cambodian people. Manulife Cambodia is currently protecting the financial future of more than 101,000 customers and has paid nearly $10 million in claims so far.
Manulife Cambodia remained at the top in the market for First Year Premiums in 2022. It also paid out the first maturity benefit in the market and will pay out almost $1M to Cambodian customers this year.
Manulife Cambodia has also undertaken various welfare programmes worth more than $5 million under its Corporate Social Responsibility (CSR) initiatives. This includes: supporting government initiatives on road safety and helmet donation; sponsoring the Angkor Wat International Half Marathon; fundraising to support children’s hospitals; supporting Kantha Bopha Hospital; providing additional benefits to customers impacted by COVID19; and more.
Manulife was the first company to expand into the provinces of Siem Reap, Kampong Cham, Battambang, Banteay Meanchey and Sihanoukville to make financial protection accessible to more Cambodians.
Manulife Cambodia is part of Manulife Financial Corporation. With its global headquarters in Toronto, Canada, the company provides financial advice and insurance, operating as Manulife across Asia, Europe, and Canada, and primarily as John Hancock in the United States, serving over 34 million customers.